Bluszcz Irlandzki – całoroczna ozdoba oraz świetne „tło” dla innych roślin pnących

Bluszcz Irlandzki to nie tylko całoroczna ozdoba „piękna sama w sobie” ale także świetne „tło” dla innych roślin pnących, które zrzucają liście na zimę, takich jak np. Winobluszcz „ Star Showers”, wiciokrzewy , których kwiaty urzekają również zapachem czy też milin z kwiatami w kształcie trąbek lub wisteria z pięknymi zwisającymi jak girlandy kwiatami.

Bluszcz Irlandzki: piękne, ozdobne, zimozielone pnącze, długowieczne i odporne na mróz. Roślina  wyróżnia się niezwykłą urodą liści, są bardzo ładne, skórzaste, zimozielone, pięknie lśniące. Roślina jest odporna na mróz, idealna do uprawy na terenie całej Polski. Podpór przytrzymuje się korzeniami przybyszowymi. Może osiągnąć ponad 20 m wysokości, przyrastając około 1 m rocznie. Jest to również roślina zaliczana do długowiecznych. Zastosowanie: Szczególnie przydatny do obsadzania budynków, sam czepia się murów oraz murowanych ogrodzeń. Nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach. Doskonała roślina okrywowa. Można stosować na balkonach. Pielęgnacja: Można sadzić w cieniu lub półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Nie wymaga szczególnej opieki.

Winobluszcz Star Showers to pnącze o pięknych pięcioklapowych,  nakrapianych liściach w kolorze biało-kremowo-zielonym, jesienią zmieniające zabarwienie na kolor czerwony. Idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju płoty, pergole, altanki i mury nie potrzebuje żadnych podpór,  ponieważ sama czepia się specjalnymi „korzeniami przybyszowymi”. Nie ma wymagań glebowych, nie potrzebuje cięcia, znosi stanowisko słoneczne i pół-cieniste, jest mrozoodporny w naszych warunkach klimatycznych.

Milin – Gatunek ozdobnego pnącza pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych (południowo-wschodnie Stany). W Polsce tylko jako roślina uprawna. Dorasta do 10 m. wysokości. Grube, słabo wijące się pędy, jednak przytwierdzające się do ścian i skał za pomocą licznych korzonków przybyszowych. Liście duże, do 30 cm, nieparzysto-pierzaste, piłkowane, ciemnozielone. Owoc, mimo, że silnie przypomina młode strąki bobu jest w rzeczywistości torebką, dochodzącą do 12 cm długości. Torebka jest z obu stron ostro zakończona, a wzdłuż dwóch szwów (dwa owocolistki) ściśnięta tworząc wyraźne kanty. Ścianki są twarde i silnie zdrewniałe z rzadkimi przetchlinkami w niewielkich zagłębieniach przypominających oczy (otwór przetchlinki jest jak źrenica).Torebka jest przedzielona na pół przegrodą, początkowo dość grubą i mięsistą. Nasiona są dwuczęściowe, płaskie i skrzydełkowo obłonione. Ułożone są w szeregu jedno za drugim i wielokrotnie przykryte skrzydełkami kolejnych nasion. Dojrzałe torebki brązowieją, wysychają i pękają, a dojrzałe nasiona są roznoszone przez wiatr (u nas milin rozmnaża się w hodowli przez odkłady). Kiełkują po zimie, gdyż wymagają stratyfikacji. Obecność owoców zanotowano w Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, a więc w zachodniej części Polski. Nie wiadomo, jaki gatunek zajmuje się u nas zapylaniem kwiatów (w naturze zapylaniem zajmują się głównie kolibry).  Zastosowanie: Doskonale nadaje się do uprawy przy pergolach, ścianach, murkach i innych mocnych podporach. Osiąga wysokość do 10 m. Milin jest odporny na choroby, szkodniki i przymrozki. Kwitnienie: Od lipca do września. Kwiaty zrosłopłatkowe, trąbkowate, długie 6-9 cm, barwy pomarańczowej. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, gleby przepuszczalnej, o odczynie obojętnym, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym.

Pielęgnacja: Milin rozpoczyna stosunkowo późno okres wegetatywny, dzięki czemu jest dość odporny na przymrozki. Na początku lipca intensywnie rozwijają się liście tworząc zielony busz. Gdy pojawią się owoce (długie, kilkunastocentymetrowe strąki) dobrze jest je obrywać, by przedłużyć kwitnienie. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia przycinamy młode pędy nad 2-3 węzłem (parę pąków) nad pędem głównym. Pędy uszkodzone i słabe wycinamy całkowicie lub pozostawiamy u podstawy tylko jeden węzeł. Silne cięcie wzmacnia kwitnienie i podstawę rośliny.

W naszej ofercie znajdą Państwo odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Wisteria Chińska Przepięknie kwitnące pnącze o kwiatach niebiesko-fioletowych, zebranych w długie grona (do 60 cm). Glicynia przez 2-3 lata po posadzeniu rośnie wolno i wymaga szczególnie starannej pielęgnacji i osłaniania na zimę. Potem rośnie silnie wytwarzając 1-3 m przyrostu rocznie, osiągając wysokość 10 m i więcej. Pędy owijają się wokół podpór. Korzenie starych egzemplarzy mogą rozrastać się w promieniu kilkunastu metrów. Kwitnie w maju. Sadzonka rozmnażana wegetatywnie zaczyna kwitnienie w 2-7 roku i kwitnie bardzo obficie. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach osłoniętych, ciepłych i słonecznych, glebie umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej.

W naszej ofercie znajdą Państwo odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Wiciokrzew: ozdobne pnącze o pięknych, pachnących kwiatach, idealnie nadający się do sadzenia przy wszelkiego rodzaju podporach, płotach czy altanach, nadaje się również na balkony i do dużych donic. Lubi stanowisko słoneczne i pół-cieniste, nie wymaga cięcia (nie licząc cięcia odmładzającego co kilka lat) oraz nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporny na mróz. Wiciokrzewy możemy podzielić na dwie grupy zimozielone oraz pół – zimozielone czyli takie, które nie gubią liści na zimę lub też gubią je tylko częściowo oraz na gubiące liście całkowicie, w każdym przypadku tak można je sadzić na zmianę  z bluszczem irlandzkim by zimą zachować piękne zimozielone tło przy danej podporze.

Wiciokrzew ‘Henryiego’– zimozielone pnącze o ciemnozielonych, lancetowatych liściach, kwiaty pachnące w kolorze czekoladowo-purpurowym, dorasta do 2-3m, dodatkową ozdobą są drobne fioletowo-czarne owoce, które powstają w miejsce przekwitniętych kwiatów.

Wiciokrzew zaostrzony – zimozielone pnącze o kremowo-żółtych kwiatach, bardzo długo kwitnące  od czerwca do października, szybko rosnące, dorasta do 4-5m.

Wiciokrzew Japoński ‘Purpurea’ – zimozielone pnącze o kwiatach białych, w późniejszym okresie zmieniające barwę na żółty, liście purpurowe w okresie jesienno-zimowym, dorasta do 4 m (roczny przyrost 1-2m).

Wiciokrzew ‘Przewiercień’ – intensywnie pachnące pnącze, kwiaty w kolorze kremowym, zrośnięte, tworzące tzw. talerzyki . Kwitnie od maja do lipca, dorasta do 3-6m (roczny przyrost 0,5-1m.).

Wiciokrzew Pomorski ‘Graham Thomas’– intensywnie pachnące pnącze o kwiatach w kolorze beżowo-żółtym, kwitnie od maja do września, w miejsce kwiatów zawiązuje czerwone, ozdobne owoce. Dorasta do 4m (rocznie 1-2m.).

Wiciokrzew ‘Hektrotta’ –  pięknie pachnące pnącze o fioletowo-czerwonych kwiatach na zewnątrz, a kremowych wewnątrz, kwitnie od czerwca do września, w miejsce kwiatów zawiązuje pomarańczowe, ozdobne owoce. Dorasta do 4m (rocznie 1m.).

Wiciokrzew  ‘Tellamna’ –przepiękne, pachnące pnącze o złoto-pomarańczowych kwiatach, kwitnie od maja do lipca, dorasta do 4m (rocznie 1m)

Wiciokrzew Pomorski ‘Serotina’ – bardzo popularne pnącze, intensywnie pachnące, o kwiatach fioletowo-czerwonych na zewnątrz a kremowych w środku. Kwitnie od czerwca do lipca, w miejsce kwiatów zawiązuje owoce w kolorze czerwono-pomarańczowym. Dorasta do 4m (rocznie 1-2m.).

Wiciokrzew Pomorski ‘Nowa Serotina’ – piękne pnącze o kwiatach wielobarwnych, między innymi w kolorze czerwono-fioletowym, tą odmianę  charakteryzuje bardzo duża mrozoodporność, intensywnie pachnie, szczególnie wieczorem . Kwitnie od czerwca do lipca, w miejsce kwiatów zawiązuje ozdobne owoce. Dorasta do 2m.

Wiciokrzew Pomorski – bardzo popularne pnącze o kwiatach fioletowo-czerwonych na zewnątrz, kremowych w środku. Kwitnie od czerwca do września, w miejsce kwiatów zawiązują się ozdobne owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym. Dorasta do 3m (rocznie 1m.) .

Wiciokrzew ‘Belgica’ – ozdobne pnącze o kwiatach rurkowatych, wewnątrz kremowobiałe natomiast na zewnątrz fioletoworóżowe, liście ciemnozielone z n.iebieskawym nalotem od spodu. Kwitnie od maja do września, dorasta do 3m. ( rocznie 1m. ).

Wiciokrzew ‘Aureoreticulata’ – pół – zimozielone pnącze o dwubarwnych liściach, zielone z żółtym unerwieniem, kwiaty w kolorze białym w późniejszym okresie zmieniające barwę na żółty. Pnącze to gubi liście tylko gdy występują siarczyste mrozy. Dorasta do 3m ( rocznie 1m.).

Wiciokrzew ‘Halianna’ –  pół – zimozielone pnącze ozdobne o nietypowym zabarwieniu kwiatów, w początkowym etapie białe, później żółte. Kwiaty posiadają intensywny, przyjemny zapach . W przypadku tej odmiany gubi liście tylko podczas siarczystych mrozów. Kwitnie od kwietnia do września, w miejsce kwiatów zawiązuje ozdobne owoce w kolorze czarnym. Dorasta do 5m (rocznie 1m.).

Wiciokrzew ‘Brown Dropmore Scarlet’ – pnącze o rurkowatych kwiatach w kolorze czerwono-pomarańczowym. Kwitnie od czerwca do września, po czym zawiązuje owoce w kolorze czerwonym. Dorasta do 3 m. (rocznie 1m. ).

Wiciokrzew ‘American Beauty’– krzew pnący o przyjemnie pachnących rurkowatych kwiatach w kolorze ciemnożółtym wewnątrz, a purpurowo różowym na zewnątrz.  Kwitnie od czerwca do października, w miejsce kwiatów zawiązuje owoce w kolorze czerwonym. Dorasta do 4m. (rocznie 1m. ).

CIEKAWOSTKI „BLUSZCZOWE”

Bluszcz – zimozielone pnącze o bogatej historii

Bluszcz (Hedera Helix) jest pnączem ozdobnym o niezwykle bogatej historii. Już sama łacińska nazwa Hedera Helix pochodzi z greckich określeń „hédra” – umocowanie, siedzenie i „helíssein” oznaczające wić się, skręcać, owijać. Sama roślina ma jednak o wiele dawniejszą historię, bo jest prehistorycznym reliktem roślinnym. Pierwsze przekazy mówiące o bluszczu sięgają już starożytnego Egiptu gdzie uznawany był symbolem boga Ozyrysa. Stanowił on prawdopodobnie już w tamtym okresie popularną roślinę ozdobną. W greckiej mitologii wyciąg z tej długowiecznej rośliny miał uratować życie boga Dionizosa zaraz po jego narodzinach i w zamian za to bóg ten stale nosił na głowie wieniec z bluszczu przeplatanego z jego kochaną winoroślą.  Bluszcz stał się symbolem oznaczającym miejsca w których dawniej podawano dobrej jakości wina lub mocniejsze alkohole.  Powszechnie uważano że potrafi on oddzielić wino i inne alkohole od wody wzmacniając ich właściwości. Bluszcz pospolity stosowano nie tylko jako roślinę ozdobną, ale również do produkcji piwa określanego jako bluszczowe, które stopniowo były wypierane przez coraz to powszechniejszy chmiel.

W Polsce pierwsze przekazy mówiące o bluszczu pochodzą już z XV wieku, ale jak pokazują badania rośliny te występują u nas bez przerwy już ponad 8 tysięcy lat. Dawniej występowały głównie w lasach, ale stopniowo były z nich wypierane. Ich pierwotne środowisko zastąpiły wiejskie posiadłości magnatów, dworki szlacheckie, kamienice bogatych mieszczan, a nawet chłopskie chaty.  Wszystkie te miejsca potrzebowały bowiem odrobiny zielenie, a bluszcz jest tanią i łatwą w utrzymaniu rośliną, która dodatkowo jest zielona zimą. Może też być stosowany w wielu miejscach. Z łatwością trzyma się ścian, potrafi wspinać się po kolumnach, dodaje uroku „gołym pniom” drzew i świetnie wygląda wspinając się na płot.  Bluszcz dodatkowo nie ma dużych wymagań, dlatego świetnie rośnie również w miastach gdzie jakość i ilość ziemi jest co najmniej ograniczona. W USA to piękne pnącze nieodłącznie kojarzące się ze starymi budynkami stało się symbolem tzw. Ligi Bluszczowej zrzeszającej najbardziej elitarne uniwersytety amerykańskie.

Zniszczenia II wojny światowej spowodowały, że nieodwracalnie przepadły nasze najpiękniejsze zabytki, a wraz nimi porastający je bardzo często bluszcz. Roślina ta stała się wówczas tak rzadko spotykana, że bardzo szybko stała się gatunkiem chronionym i dopiero niedawno w związku z rozpowszechnieniem się jego uprawy wycofano jego prawną ochronę. My ze swojej strony wspieramy rozpowszechnienie się tej rośliny poprzez odmiany dostępne w naszej ofercie: bluszcz Irlandzki (nazywany też angielskim) o lśniących skórzastych liściach i Thorndale o pięknych jaśniejszym unerwieniu.

Obydwa bluszcze rosną po około 1 m rocznie i są w stanie osiągnąć około 20 metrów. Świetnie nadają się na różnego rodzaju mury, altany, pergole. Bluszcz pięknie wygląda również wspinając się na pnie drzew, ale może być też stosowany jako roślina okrywowa. Obie odmiany dobrze rosną również na stanowiskach cienistych i w półcieniu. Nie straszne są im też trudne warunki, w których inne rośliny nie mogłyby się rozwijać.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *