Rośliny do donicy. Rozmiary donic, a wielkość rośliny – większe znaczy lepsze?

Witajcie kochani, nasz dzisiejszy wpis chcielibyśmy poświęcić roślinom, które nadają się do uprawy w donicach oraz kwestii jakie donice do takiej uprawy będą najlepsze.
 
Często odbieramy od Was telefony czy dostajemy emaile z pytaniami:
  • Czy macie rośliny które można sadzić w donicach?
  • Gdzie te donice w takim razie najlepiej postawić?
  • Jak duża musi być donica, czy musi być prostokątna czy może być okrągła?
  • Jak często podlewać roślinki w takich donicach?
  • Czy roślinom trzeba zapewnić odpowiedni drenaż i jak gleba jest najlepsza?
  • W jakich odstępach sadzić rośliny w donicach?
  • Czy rośliny w donicach potrzebują podpór, jeżeli tak to jakie są odpowiednie?
  • Jak osłonić donicę przed mrozem?
Dzisiaj odpowiemy wam po krótce na te pytania oraz przybliżymy temat uprawy w donicach.
 
  • W naszej ofercie znajdą Państwo wiele roślin, które można uprawiać w donicach a niekoniecznie w gruncie. Należą do nich:

HORTENSJE

BUKIETOWE

HORTENSJE

OGRODOWE

MILINY

 

WISTERIE

 

JAŚMINY

 

PASSIFLORY

 

BUDLEJE

 

TRZMIELINY

 

W donicach można również uprawiać Bluszcz Irlandzki (zachęcamy do lektury wpisu poświęconego tej roślinie), Wiciokrzewy które są zimozielone takie jak: Henryi, Purpurea czy zaostrzony oraz pozostałe z tej grupy, a także nasze ulubione Clematisy i je też możemy podzielić na 2 grupy, te które lubią stanowiska słoneczne i pół-cieniste oraz na te, które są cieniolubne i należą do nich: Asao, Carnaby, Dr. Ruppel, Generał Sikorski, Guernsay Cream, Hagley Hybrid, Kardynał Wyszyński oraz Ville de Lyon.

30 %
Pierwotna cena wynosiła: 16,99 zł.Aktualna cena wynosi: 11,89 zł.
15 %
Pierwotna cena wynosiła: 25,19 zł.Aktualna cena wynosi: 21,41 zł.
15 %
Pierwotna cena wynosiła: 22,67 zł.Aktualna cena wynosi: 19,27 zł.
15 %
Pierwotna cena wynosiła: 26,39 zł.Aktualna cena wynosi: 22,43 zł.
Brak w magazynie
Pierwotna cena wynosiła: 16,99 zł.Aktualna cena wynosi: 11,89 zł.

Gdzie najlepiej je postawić? Tutaj wybór należy do Was. Mogą one stać na balkonach, tarasach czy nawet w ogrodzie jeżeli kompozycja wpasuje się w Państwa koncepcję wymarzonego ogrodu. Jakie wybrać rośliny? To wszystko zależy od stanowiska nasłonecznienia, na każde stanowisko – czy to słoneczne czy pół-cieniste, a może w samym cieniu – znajdziemy odpowiednie odmiany. Opisy naszych produktów nakierują Państwa na odpowiedni wybór, a w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź @.

Wielkość donicy jest bardzo ważna przy doborze do odpowiednej rośliny, a to czy będzie okrągła czy prostokątna zależy już od Was i od tego w jakim miejscu i w jakiej kompozycji chcecie ją ustawić, ważne jest też, by donica miała na dole dziurki by nadmierna ilość wody miała gdzie się wydostać (nadmiar wody powoduje gnicie korzeni czego rezultatem będzie obumieranie sadzonek).

Dla Clematisów, Passiflor, Jaśminów, Hortensji Ogrodowej, Hortensji Bukietowej, Trzmieliny najlepiej wybrać doniczki o minimalnej pojemności 20litrow i wymiarach 40cm wysokości oraz 30 cm średnicy / na jedną sadzonkę. W przypadku większej ilości sadzonek doniczka powinna mieć wielokrotność tej minimalnej wielkości, natomiast wysokość pozostaje taka sama. Korzenie muszą mieć miejsce by móc się rozwijać i mieć z czego czerpać składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

W przypadku Wisteri, Milinów, Wiciokrzewów, Budlei oraz Bluszczu najlepiej wybrać doniczkę o minimalnej wysokości 60cm i średnicy 60cm czyli około 40 litrową – te rośliny mają rozbudowany system korzeniowy i potrzebują znacznej ilości miejsca by móc ten system rozwijać i mieć z czego czerpać odpowiednie składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju.

By rośliny w donicach nam rosły i nie usychały trzeba dbać o ich nawodnienie. Ważne by miały one mokro, ale by nie zostały przelane, gdy donica jest w miejscu słonecznym, a temperatury są bardzo wysokie trzeba wtedy najbardziej tego pilnować. Gdy roślinki zostaną przesuszone lub przelane zaczynają usychać lub obumierać.

Warto tez zadbać o to by najniższa część wychodząca ponad glebę nie była narażona bezpośrednio na słońce, to powoduję szybsze usychanie, by temu zapobiec można dosadzić dodatkowo małe bylinki czy to np. trzmielinę, berberysa, tawułka i to one osłonią oraz ochronią najniższą cześć łodygi przed słońcem.

Gleba w doniczkach czy w gruncie powinna być żyzna i przepuszczalna najlepiej o odczynie 6-7 pH. By zapewnić roślinom odpowiednie warunki glebowe i by sadzonki lepiej rosły co jakiś czas możemy zastosować odpowiednie nawozy dla danej grupy lub użyć do tego nawozu uniwersalnego i postępować zgodnie z instrukcja podlewania opisaną na każdym z takich nawozów.

Drenaż w przypadku roślin w doniczkach to najlepsze rozwiązanie, spowoduje on oddzielenie korzeni od wody żeby nie gniły i w takim przypadku  nasze rośliny będą zdrowe i dorodne. Wysokość  drenażu w przypadku dużych donic powinna wynosić około 10cm, a można do tego użyć :

  • keramzyt
  • zwykłe kamienie (pozbierane na spacerze)
  • stare potłuczone doniczki
  • piasek/żwir
  • perlit czyli drobne kamyczki
  • kulki styropianowe
  • fizelina

Sadząc rośliny w doniczkach należy pamiętać o tym by miały one odpowiednią ilość miejsca do rozwoju i to w przypadku korzeni oraz łodyg. Minimalna odległość między sadzonkami w doniczkach to 30-40 cm.

Tak jak w przypadku roślin sadzonych w gruncie, rośliny w donicach również potrzebują podpór w szczególności rośliny pnące. Muszą one mieć coś, po czym będą mogły się piąć lub po czym my sami będziemy mogli taką roślinkę prowadzić, jeżeli nie będzie miała podpory będzie kładła się na ziemię lub może też powodować to, że pędy będą się łamały i niszczyły dlatego warto o taka podporę zadbać .

Możemy użyć do tego :

  • drewniane pergole
  • metalowe podpory wszelakiego kształtu i wysokości
  • wykonane samodzielnie podpory ze sznurka/drutu 
  • może piąć się po płocie lub murze czy altance jeżeli doniczka stoi blisko

Okrywanie donic na zimę jest bardzo ważne jeżeli mróz przedostanie się do wnętrza doniczki, korzenie ucierpią i wiosną roślina będzie zbyt słaba by wypuścić nowe pędy.

Doniczkę najlepiej obłożyć z każdej strony styropianem, tekturą (najlepiej falistą) lub słomą. NIGDY nie robimy tego folią. Warto również mieć na uwadze to, że jeżeli donica stoi bezpośrednio na ziemi to pod spód trzeba również coś podłożyć np. styropian, deskę czy po prostu słomę.

WAŻNE!!!

Passiflora pomimo tego, że jest rośliną którą możemy uprawiać  w donicy to trzeba pamiętać, ze na zimę trzeba ją schować. Najlepiej zrobić to w okolicy września, a miejsce którym będzie przechowywana powinno mieć dostęp do światła, temperatura powinna wynosić około 10 st. Celcjusza i w tym okresie należy ograniczyć jej podlewanie.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą 😉

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×