Krzew motyli czyli BUDLEJA oraz rośliny miododajne

Dzisiejszy wpis na naszym blogu chcielibyśmy poświęcić na budleje czyli tak zwane „zwabiacze” motyli oraz pszczół, a także roślinom miododajnym takim jak: Ketmia, Lipa, Moszenka, Mahonia, Akacja, Irga, Ewodia, Katalpa oraz Złotokap.
Co oznacza termin „roślina miododajna”. Nie każdy z nas wie lub też nie jest pewien i  nie raz pewnie zastanawialiście się, co kryje się pod tym pojęciem. Spróbujemy przybliżyć Wam ten temat.
 
Rośliny miododajne charakteryzują się barwnymi i wonnymi kwiatami, a także długim i obfitym kwitnieniem dającym pszczołom surowiec czyli nektar do produkcji miodu. 
Wyróżniamy rośliny nektarodajne czyli Ketmie, Moszenka, Mahonia, Akacja, Irga, Ewodia, Katalpa oraz Złotokap tu nektar wytwarzany jest w kwiatach oraz rośliny spadziodajne np. Lipa tutaj surowiec pozyskiwany jest z liści i pędów i tak samo zebrany surowiec  wykorzystywany jest do produkcji miodu.

Budleja Dawida – „ motyli krzew”, a także roślina miododajna. Rodzaj krzewu, który jest łatwy w uprawie i mało wymagający, lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i nie ma dużych wymagań glebowych, charakteryzuje się długimi, wąskimi kwiatostanami w kolorze białym fioletowym lub różowym, liście budlei są lancetowate w kolorze zielonym, natomiast od spodu szare pokryte malutkimi włoskami. Nadaje się do uprawy w gruncie jak i w bardzo dużych donicach. Rośnie bardzo szybko, jej docelowa wysokość to 2-4m, by zapewnić jej rozkrzewienie należy wczesną wiosną pamiętać o przycięciu. W okresie kwitnienia lipiec- październik na kwiatostanach pojawiają się duże ilości motyli oraz pszczół, budleje w swoich kwiatostanach mają duże ilości nektaru co zwabia te owady, a one dzięki temu mogą zbierać surowiec do produkcji miodu, który tak bardzo lubimy 🙂

Ketmia znana również jako Hibiskus czy też nazywana różą chińską to roślina uprawiana na wszystkich kontynentach świata. Krzew dorasta do około 2 metrów wysokości , najbardziej odpowiednia dla tej rośliny jest gleba próchnicza i przepuszczalna, lubi stanowiska słoneczne i pół-słoneczne, osłonięte od wiatru. Na zimę zalecane jest okrycie krzewów agro-włókniną, w celu osłonięcia przed mrozem. Posiada kwiaty wielkości około 10cm w różnych barwach od jednokolorowych do dwukolorowych, najpopularniejsze z kolorów to : biały, żółty, pomarańczowy, różowy, liliowy, fioletowy i niebieski. W zależności od odmiany kwitną od czerwca do października, a w okresie jesiennym liście przebarwiają się na kolor żółty.

Moszenka Południowa – duży krzew, niewielkie drzewko osiągające około 2-4m wysokości. Moszenka jest mało wymagająca i bardzo odporna na suszę jak i mrozoodporna. Posiada obupłciowe kwiaty w kolorze żółto-czerwono-pomarańczowym zebrane w grona po 3 do 8 szt , owoce to rozdęte strąki wielkości 5-8 cm w kolorze czerwonym, późną jesienią zmieniają kolor na szary i to jest dodatkowym atutem tego krzewu, ponieważ w zimę krzew jest nimi oblepiony.
 
Mahonia – rodzaj zimozielonego, niewysokiego bo osiągającego około 1 metra wysokości krzewu, mało wymagający co do stanowiska jak i gleby. Jego ozdobne liście są w kolorze ciemno zielonym z kolczastym zakończeniem. Na zakończeniach sztywnych pędów w okolicy kwietnia pojawiają się jaskrawożółte kwiatostany przyciągające pszczoły,  zmieniające się później w jadalne ciemnogranatowe owoce, są one jadalne lecz trzeba pamiętać, że ich pestki są toksyczne. Jest to dobre pożywienie dla ptaków, których w okresie owocowania może gromadzić się więcej w okolicy.
 
Akacja – drzewo osiągające do 25 m wysokości, Kwiaty cztero lub pięcio płatkowe w kolorze białym zebrane w główki lub kłosy po 10 -100 szt. w jednym zbiorze, bardzo intensywnie pachnące i  miododajne. Z kwiatów powstają strączkowe owoce długości około 10 cm bardzo bogate w nasiona. Liście akacji są bardzo dekoracyjne, pojedyncze, epileptyczne pojawiają się późno ale bardzo długo pozostają na drzewie.
 
Irga w zależności od odmiany może być to krzew lub drzewo, obficie kwitnące. Kwiaty niewielkie o średnicy około 1cm w kolorze białym obsypują niemalże całe krzewy czy drzewa, kwiaty obupłciowe produkujące bardzo dużą ilość surowca do wyrobu miodu, później zamieniają się w czerwone owoce, mączyste w smaku, stanowiące piękną ozdobę przez całą jesień.

 

Ewodia ciepłolubna, miododajna roślina pochodząca z Azji, a w Polsce uprawiana jako roślina ozdobna, osiągająca około 5-6 m wysokości. Kwitnie już w wieku trzech lat, jak na drzewo to bardzo szybko lecz jej okres kwitnienia różni się od innych roślin, które kwitną wiosną, ewodia zaczyna okres kwitnienia dopiero latem od sierpnia do września. Kwiaty ma drobne w kolorze białym, zebrane w tak zwane baldachogrona w okresie jesiennym zamieniają się w niewielkie czerwone owoce. Ewodię charakteryzuje niezwykły ziołowy aromat, który dodatkowo zwabia dużą ilość pszczół.

Katalpa – zwana również surmią, drzewo ozdobne pochodzące z Azji osiągające około 5-10 m wysokości. To roślina miododajna, kwitnie w okresie letnim od lipca do sierpnia, kwiaty w kolorze kremowym, zebrane w kwiatostany, zmieniające się później w owoce, kształtem przypominające fasolki nie jadalne dla ludzi. Jednakże z nasion, które się tam wytworzą możemy samodzielnie posadzić drzewko. Charakterystycznym elementem tego drzewa są też wielkie liście w kształcie sercowatym.
 
Złotokap – małe drzewko lub wysoki krzew z rodziny bobowatych osiągający 4-6m wysokości, lubi stanowiska słoneczne i osłonięte przed wiatrem, w naszym klimacie jest całkowicie mrozoodporna .  Uprawiany jako roślina ozdobna, a także jako roślina miododajna ze względu na swoje bujne kwiatostany w kolorze żółtym, zwisające ku dołowi wyglądające jak grona winogron. Choć pszczoły mają możliwość pobierania dużej ilości surowca to dla ludzi ta roślina jest trującą ze względu na dużą zawartość cystezyny, która źle wpływa na układ pokarmowy i nerwowy człowieka.
 
Lipa – drzewo ozdobne uprawiane w Polsce i na całym świecie, charakterystyczne dla tego drzewa jest to, że do połowy pnia jest „goła”, dopiero wyżej pojawiają się gałęzie, jej pień jest gładki. Kwiaty w kolorze zielonkawo-białym lub żółte , obu płciowe zebrane w baldachogrona, owoce powstałe to niewielkie orzeszki  w których ukryte są nasiona. Miód lipowy uważa się za najlepszy na przeziębienie. 

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą może któraś z tych roślin przypadła Państwu do gustu, a może jesteście pszczelarzami i chcielibyście by jakaś z tych roślin wzbogaciła i upiększyła wasz ogród, a jednocześnie była źródłem surowców dla naszych pszczół?

Koniecznie zapoznajcie się z  naszą ofertę, zapraszamy .

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *