Wiciokrzewy zimozielone – idealna osłona przed ciekawskimi sąsiadami

Wiciokrzewy to pnącza silnie rosnące o pięknych i nietypowych w kształcie kwiatach, które wydzielają przyjemny zapach.  Rośliny przez to, że szybko i gęsto rosną, idealnie nadają się do obsadzenia płotów, pergoli czy altan, gdzie chętnie spędzamy wolny czas.

Równie dobrze pną się na naturalnych podporach typu niskie drzewa lub wysokie krzewy. Niektóre z nich poradzą sobie także w donicach na tarasie lub balkonie. Sprawdzają się jako wiciokrzewy okrywowe, tworząc szczelny, pięknie pachnący dywan.

Wiciokrzewy zimozielone mają tą przewagę nad resztą, że są zielone i atrakcyjne przez cały rok. Zimą nie gubią liści, czasem tylko zmieniają barwę, przez co ładnie kontrastują z otaczającą je puchatą bielą.

Wiciokrzewy te nie potrzebują dużo uwagi. Spełnienie ich podstawowych potrzeb, takich jak stanowisko i rodzaj podłoża, zaowocuje tym, że będą piękną ozdobą naszych ogrodów.

Do wiciokrzewów zimozielonych należą:

Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) – jest najbardziej popularnym wiciokrzewem zimozielonym o drobnych żółtych kwiatkach i omszałych zielonych listkach. Bardzo szybko rośnie, przez co idealnie nadaje się na roślinę okrywową. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Dorasta do 4 m wysokości i kwitnie bardzo długo, bo od kwietnia do października. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na glebie żyznej, próchniczej i wilgotnej. Źle znosi przesuszanie.

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) „Purpurea” – wiciokrzew ten charakteryzuje się bordowymi liśćmi i małymi białymi kwiatkami, które następnie przebarwiają się w kolor żółty. Kwitnie od lipca do września. Intensywnie się krzewi i dorasta do 4 m. Nie jest wymagający w uprawie. Lubi stanowisko słoneczne lub półcień oraz osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna.

Wiciokrzew Henryiego (Lonicera henryi) – wiciokrzew ten charakteryzuje się błyszczącymi, lancetowatymi i ciemnozielonymi liśćmi. Dodatkową ozdobą są czekoladowo-bordowe kwiaty.  Nadaje się do obsadzenia pergoli, altan i płotów. Dobrze odnajduje się również w donicach na balkonie i tarasie. Lubi glebę żyzną, próchniczą i wilgotną. Nie toleruje gleb ubogich i przesuszanych.

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) Halliana – wiciokrzew ten idealnie nadaje się na obsadzenie altan, pergoli i płotów. Bardzo silnie się rozrasta i zagęszcza, tworząc naturalną osłonę. Kwiaty są bardzo subtelne, o kremowo-żółtym zabarwieniu i intensywnym zapachu. Dorasta do 4-6 m wysokości i kwitnie od czerwca do października. Lubi stanowisko słoneczne, półcieniste i osłonięte od silnych wiatrów. Wiciokrzew ten nie jest wymagający  jeśli chodzi o glebę. Musi ona spełniać podstawowe warunki, być żyzna, próchnicza i wilgotna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *