ZAKŁADAMY OGRÓD – PRZYGOTOWANIE NIEZBĘDNYCH NARZĘDZI.  RADY DLA POCZATKUJĄCYCH.

Efektowny, piękny i dekoracyjny ogród jest wizytówką każdego domu. Zadbane tereny zielone wokół naszego gospodarstwa domowego czynią budynek jeszcze bardziej atrakcyjnym. Musimy pamiętać, że nasza działka to nasz azyl, nasze miejsce w którym mamy czuć się dobrze i  w którym odpoczynek po męczącym dniu ma sprawiać nam i najbliższym największą radość.

Jeśli chodzi o mnie, to uwielbiam swój ogród. Z wielką przyjemnością spędzam w nim czas, zwłaszcza w cieniu krzewów róż pnących, z książką w ręku J Jest to mój skrawek nieba…

Zapewne wielu z was marzy o pięknym ogrodzie, pełnym kolorowych kwiatów, soczystych warzyw i bujnych krzewów. Jednakże, zanim przystąpicie do tworzenia waszego ogrodu marzeń, warto odpowiednio się przygotować. W tym wpisie przedstawimy niezbędne narzędzia oraz udzielimy kilku praktycznych rad dla początkujących ogrodników.

 1. Przygotowanie Narzędzi

Zanim przystąpicie do pracy w ogrodzie, upewnijcie się, że macie wszystkie niezbędne narzędzia. Oto lista podstawowych narzędzi, które będą wam potrzebne:

 • GRABIE – to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych. Bardzo przydatne przy pracach sezonowych, jak grabienie liści lub zgrabianie ściętej trawy. Niezastąpione są także do wyrównywania terenu np. pod siew warzyw na rabatach.
 • SZPADEL – jedna z trzech rodzajów łopat, niezbędnych na naszej działce. Ten typ idealnie sprawdza się do usuwania chwastów, sadzenia, przesadzania oraz przekopywania grządek. Szpadel charakteryzuje się zaokrągloną lub trójkątną krawędzią.
 • PAZURKI OGRODNICZE – ręczne narzędzie, służące do spulchniania ziemi oraz jej napowietrzania. Warto użyć ich przed sadzeniem roślin. Bardzo dobrze sprawdzają się przy głęboko korzeniących się chwastach, jak np. perz. Niepożądane kłącza łatwo i skutecznie zostają zlikwidowane.
 • MOTYCZKA – narzędzie do spulchniania gleby i wycinania chwastów. Aby narzędzie działało nam sprawnie przez długi czas, należy je systematycznie ostrzyć.
 • SEKATOR – narzędzie przeznaczony do przycinania gałęzi, kwiatów oraz pędów. Jest wiele rodzajów i wielkości sekatorów. Większe używamy do przycinania grubszych gałęzi, np. drzew owocowych.
 • KONEWKA – przenośny zbiornik na wodę, służący do podlewania roślin zarówno na grządce jak i tych w donicach.
 • NÓŻ DO DARNI – dzięki wygiętej górnej części i ostrzu idealnie wyrównuje krawędzie trawnika. Polega to na odcinaniu darni, która rozrasta się i wrasta np. na krawężnik.
 • TACZKA – kolejny niezbędny przedmiot, narzędzie w naszym ogrodzie. Taczka służy do przewożenia trawy, drewna, roślin czy ziemi. Kupując ją warto zwrócić uwagę, czy jest dobrze wyważona a jej uchwyty mają odpowiednią dla nas długość i odpowiednie zabezpieczenie na końcach.
 • ŁOPATKI DO SADZENIA KWIATÓW – ułatwiają wykopywanie dołków pod sadzenie roślin. Łopatek do sadzenia jest również wiele rodzajów, różnią się one głównie szerokością. Warto więc mieć w swoim kantorku ich kilka.
 • KULTYWATOR – urządzenie do spulchniania gleby pod uprawę. Wyposażony w sprężynowe, hakowate zęby, które zagłębiając się w ziemię spulchniają ją, ułatwiając dostęp wody i tlenu korzeniom roślin rosnących na niej.
 • PIKOWNIK – najprostsze urządzenie w naszym ogrodzie. Służy do przygotowania małych otworów w ziemi np. pod wysiew nasion lub sadzenie małych cebulek. To urządzenie można wykorzystać również do sadzenia niewielkich kwiatów oraz krzewów.
 • SIEKIERKA – jeżeli planujemy w ogrodzie drzewka, siekierka będzie nam niezbędna. Przydatna jest również do usuwania większych krzewów a także, dla posiadaczy kominków, jest idealnym narzędziem do rozłupywania drewek.
 • RĘCZNA PIŁA OGRODOWA – niezbędna przy corocznym przycinaniu drzewek owocowych. Przy wysokich drzewach, warto zaopatrzyć się w rączkę teleskopową, która ułatwi nam dotarcie do najwyższych i trudnodostępnych gałęzi.
 • WĄŻ OGRODOWY I ZRASZACZ – wąż ogrodowy służy do transportowania wody i podlewania roślin. Na jego końcu możemy umieścić zraszacz ułatwiający dozowanie wody oraz jej równomierne rozpylenie.
 • KOSIARKA – niezbędna maszyna ogrodnicza ścinająca trawę oraz inne rośliny o niezbyt grubych łodygach. Dzięki kosiarce i odpowiedniej pielęgnacji trawy, nasza murawa może stać się przepięknym zielonym dywanem.
 • AGROWŁÓKNINA – bardzo przydatny i wszechstronny materiał wykorzystywany w ogrodzie. Tutaj również stosowane są różne rodzaje, w zależności od przeznaczenia. Białe Agro włókniny o różnej grubości (zwane czasem agrotkaninami) mogą służyć do zabezpieczenia roślin przed mrozami lub przycieniania przed ostrym słońcem młodych sadzonek. Natomiast czarne Agro włókniny są skuteczne w walce z chwastami, rozłożone bezpośrednio na ziemi utrudniają ich wzrost.
 1. Praktyczne Porady

Oto kilka praktycznych porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakładania ogrodu:

 • Planujcie uprawy – Zanim przystąpicie do sadzenia, dobrze jest stworzyć plan zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie. Rozważcie, jakie rośliny chcecie posadzić i gdzie będą najlepiej rosnąć.
 • Dobór roślin – Wybierajcie rośliny odpowiadające waszym preferencjom oraz warunkom panującym w waszym ogrodzie (np. gleba, nasłonecznienie).
 • Regularna pielęgnacja – Regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie roślin są kluczowe dla utrzymania zdrowego ogrodu. Pamiętajcie o tym, aby zadbać o swoje rośliny przez cały sezon.
 • Uwaga na szkodniki – Bądźcie czujni na obecność szkodników w waszym ogrodzie i podejmujcie odpowiednie środki zaradcze, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Cierpliwość – Ogrodnictwo wymaga cierpliwości. Nie wszystko będzie rosło tak szybko, jakbyście chcieli, ale z czasem wasza praca zostanie wynagrodzona pięknym i bujnym ogrodem.

Zakładanie ogrodu może być ekscytującą przygodą, ale wymaga także trochę pracy i zaangażowania. Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą wam w stworzeniu pięknego ogrodu, który będzie cieszył was przez wiele lat.

Życzymy Wam wytrwałości w działaniu, wspaniałej roślinności wokół siebie i pochwalcie się proszę swoimi ogrodami przesyłając nam zdjęcia J

Z ogrodniczym pozdrowieniem Zespół Clematisy.   

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *