Kalendarz Prac W Ogrodzie – Porady Uprawowe W Pigułce

Plan. Określenie kolejności działań. Widoczny, przyszłościowy cel. Jest to bardzo ważna forma motywacji i dążenia do sukcesu. W tym przypadku odpowiednia pielęgnacja oraz terminowe zabiegi pozwolą nam uzyskać zaplanowany efekt, jakim jest piękny, zadbany i efektowny ogród.
Poniższy mini poradnik jest skierowany zarówno dla profesjonalnych ogrodników, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Liczymy, że wymienione porady oraz terminy ich wykonywania okażą się bardzo pomocne. Zatem życzymy miłej lektury i do zobaczenia na działce.

STYCZEŃ, LUTY

Jeżeli tylko pogoda pozwoli powinniśmy przycinać winorośl, powojniki, kiwi i winobluszcze. Trzeba je przyciąć przed rozpoczęciem wegetacji, bo przycięte później „płaczą” (szczególnie kiwi), co je bardzo osłabia. Najlepiej robić to w styczniu, lutym. Co 3-4 lata zalecamy wykonać tzw. cięcie odmładzające. Część starych pędów wycinamy u podstawy nad 2-3 oczkiem, aby zastąpiły je nowe, młode pędy. Szczególnie polecamy to przy uprawie powojników i wiciokrzewów, które po kilku latach u dołu są pozbawione często młodych, świeżych liści. Jest to również najlepszy okres na cięcie form krzaczastych krzewów owocowych typu agrest, porzeczka.

MARZEC

Gdy trochę się ociepli i zginie śnieg, zdejmujemy zimowe zabezpieczenia i kończymy cięcie wszystkich roślin, które tego wymagają. Rozgarniamy kopczyki z kory okrywające podstawy roślin, zdejmujemy osłaniające je gałązki drzew iglastych. Najlepiej wykonać to przy pogodzie pochmurnej, aby słonce nie uszkodziło zaciemnionych części roślin. W tym miesiącu trzeba również zająć się oczyszczeniem wszystkich roślin ich otoczenia z ubiegłorocznych liści i pędów. Usuwanie starych, oraz chorych liści i pędów przeciwdziała rozprzestrzenianiu się chorób. Możemy też przeprowadzić cięcie usuwające nadmiar pędów. Wycięcie pędów nadmiernie zagęszczających roślinę, ograniczających dostęp światła i jej przewietrzenie. Poprawia zdecydowanie jej zdrowotność i wygląd. Co 3-4 lata zalecamy wykonać tzw. cięcie odmładzające. Od drugiej połowy marca można już rozpocząć nowe nasadzenia w ogrodzie. Jeżeli kupujemy sadzonki w pojemnikach to możemy je wysadzać do ogrodu od marca do listopada. Pod koniec marca nawozimy krzewy jagodowe nawozem Substral – magiczna siła do borówek.

KWIECIEŃ

Należy zakończyć ostatnie zabiegi przycinania i usunąć zabezpieczenia zimowe. Gdy w drugiej połowie kwietnia rośliny zaczną rosnąć, można je zacząć podlewać i nawozić. To doskonały czas do wysadzania nowych roślin w ogrodzie i uzupełniania zimowych wypadów. Jeżeli kupujemy sadzonki w pojemnikach to możemy je wysadzić do ogrodu od marca do listopada. Zaczynamy nawożenie stosując Osmocote do ogrodu, którego używamy tylko raz w sezonie.

MAJ

To miesiąc intensywnego wzrostu wszystkich roślin. Pamiętajmy o nawożeniu i podlewaniu. Szczególnie silnego podlewania wymagają pnącza i inne silnie rosnące rośliny. Podlewając możemy przygotować roztwory z nawozem Substral magiczna siła dla powojników, zapewni nam to obfite kwitnienie. W ogrodzie mogą pojawić się mszyce, nie zwlekając trzeba rośliny opryskać. Pamiętajmy jednak, że prostą, skuteczną i najzdrowszą metodą walki z chorobami i szkodnikami roślin jest szybkie obrywanie porażonych liści lub pędów i ich spalenie. W maju dojrzewa jagoda kamczacka, której owoce gdy dojrzeją bardzo szybko opadają na ziemię, śpieszmy więc je zebrać. To najlepszy czas do wysadzanie nowych roślin w ogrodzie i uzupełniania wypadów zimowych.

CZERWIEC

Jeżeli nie stosowaliśmy nawożenia w kwietniu to podlewając rośliny możemy przygotować roztwory z nawozem Substral magiczna siła do powojników. W mniejszych ogrodach możemy zacząć kontrolować i w miarę potrzeby ograniczać wzrost pnączy przez przycinanie. W ogrodzie mogą pojawić się mszyce i przędziorki, nie zwlekając należy roślinę opryskać stosując Substral na mszyce aerozol. Można jeszcze w miejsce wypadów zimowych wysadzić nowe rośliny. W przypadku pojawienia się oznak chorobowych polecamy zastosowanie rewelacyjnego preparatu o bardzo szerokim spektrum działania – Saprol Rośliny Ozdobne – do zwalczania mączniaków prawdziwych, plamistości liści, rdzy czarnej plamistości i innych chorób.

LIPIEC, SIERPIEŃ

Sprawdzamy i kontrolujemy zdrowotność roślin i w miarę potrzeb stosujemy opryski. W amatorskiej uprawie winorośli można oberwać liście wokół zawiązanych gron. Zdecydowanie poprawi to nasłonecznienie gron a tym samym ich zdrowotność, przyspieszy dojrzewanie, poprawi smak i słodycz jagód. Powinno się też ogłowić wszystkie pędy winorośli, a wyrastające z kącików liści boczne pędy (tzw. wilki) skrócić nad 2-3 liściem. Dzięki tym prostym zabiegom zwiększymy wielkość gron i jagód. Warto wykonać 2-3 profilaktyczne opryski na mączniaka zwykłego i rzekomego. Pamiętajmy jednak, że prostą, skuteczną i najzdrowszą metodą walki z chorobami i szkodnikami roślin jest szybkie obrywanie porażonych liści lub pędów i ich spalenie. Na przełomie lipca, sierpnia powinniśmy przyciąć pierwszy raz starsze, 3-4 letnie egzemplarze glicynii, aby przyśpieszyć jej kwitnienie. Przycinamy większość nowych pędów nad 4 liściem, pozostawiając nieprzycięte tylko pędy do ukierunkowania dalszego wzrostu rośliny. Miejsca cięcia zabezpieczamy pastą Funaben. W lipcu i sierpniu rozpoczynają się już zbiory niektórych owoców: borówek, porzeczek, aronii, agrestu, malin i innych. Jest to najwspanialszy okres, kiedy możemy cieszyć się owocami naszej pracy.

WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK

To okres owocowania winorośli, kiwi, żurawiny, cytryńca chińskiego i innych późno dojrzewających krzewów. Pamiętajmy o zagospodarowaniu owoców z działki ponieważ są one niezastąpionym źródłem witamin i minerałów dla całej rodziny.

LISTOPAD, GRUDZIEŃ

Przygotowujemy wszystkie rośliny do nadchodzące zimy. Rosnące w gruncie obsypujemy u podstawy 30-40 cm kopczykami z kory, aby zabezpieczyć śpiące pąki i korzenie przed przemarznięciem. Bardziej wrażliwe odmiany możemy obłożyć dodatkowo gałązkami świerku. Zastosowanie tych prostych metod pozwoli bezpiecznie przezimować wszystkim roślinom w ogrodzie. Inaczej postępujemy z roślinami uprawianymi w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Najlepiej zimować je w chłodnych piwnicach ( 0-5 °C ). Można tez zadołować je w ogrodzie w ziemi, tak aby podstawa rośliny była 5-10 cm pod powierzchnią ziemi. Pozostawiając pojemniki na balkonie lub tarasie, stawiamy je na grubej płycie styropianowej. Boki pojemnika z naszymi roślinami obstawiamy np. kartonem i zasypujemy keramzytem lub drobnym styropianem. Izolacja z każdej strony pojemnika powinna mieć grubość co najmniej 10 cm a od góry zabezpieczenie przed deszczem. Podstawę roślin w pojemniku obsypujemy 30-40 cm kopczykiem z kory. Pozostawienie niektórych roślin na zimę na balkonie bez zabezpieczenia , może spowodować przemarznięcie korzeni. Z kolei rośliny bardziej wrażliwe na mróz nasze warunki klimatyczne jak: Ziele Długowieczności, Figowiec właściwy, Passiflory najlepiej przenieść na okres zimowy do pomieszczeń domowych lub zimowego ogrodu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera.
Wytrwałym, którzy dotarli do końca lektury i zapoznali się z powyższymi pracami pielęgnacyjnymi życzymy wytrwałości w pracach działkowych i urokliwego ogrodu, w którym z przyjemnością będziecie spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi i swoimi buszującymi w zaroślach pupilami.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *