Rośliny o dekoracyjnych liściach

Zawsze warto pamiętać że nie sam kwiat zdobi roślinę. Często prawdziwą ozdobę wielu naszych ogrodowych pnączy i krzewów stanowią piękne liście lub ozdobna kora. Nawet najpiękniejszy i najtrwalszy kwiat nie może zdobić rośliny przez całe lato. Dlatego też w dzisiejszym wpisie zdecydowaliśmy się opisać rośliny o niezwykle dekoracyjnych krzewach.

Do niezwykle dekoracyjnych krzewów możemy zaliczyć trzmieliny. Rośliny wyróżniają się pięknymi zimozielonymi liśćmi łączącymi w sobie różne kolory. Przykładowo odmiana ‘Emerald ‘n Gold’ nakrapiana jest złotem. Jej nieco mniejsza konkurencja w postaci odmiany ‘Harlequin’ ma zielone liście z widocznym z daleka srebrnym obrysem. Rośliny te preferują gleby próchnicze, wilgotne ale przepuszczalne o stanowisku półcienistym lub cienistym. Zazwyczaj osiągają od 30 do 80 cm wysokości i około 50 cm szerokości. Idealnie nadają się one do sadzenia pod koronami drzew po których wspina się na około 2-3 metry. Świetnie wygląda jako bardzo gęsty żywopłot obwódkowy. Najczęściej spotyka się jednak trzmieliny jako rośliny okrywowe lub zadarniające przykładowo pod clematisami, winoroślami lub innymi roślinami mającymi tendencje do pozostawiania pustych przestrzeni przy samej ziemi.

Innym bardzo ciekawymi liściasto- kolczastymi krzewami ozdobnymi są berberysy. Są to rośliny o pięknych czerwonych liściach które bardzo dobrze komponują się z wieloma barwami obecnymi w ogrodzie. Zależnie od odmiany berberysy osiągają od 0,5 do 2 metrów. Pięknie prezentuje się przykładowo odmiana ‘ Golden Ring’ o liściach z piękną jasnozłotą obwódką. Natomiast ‘Hellmond Pillar’ świetnie nadaje się do tworzenia kolumn mających do 2 metrów wysokości.

Dla osób, które uwielbiają przebarwiające się liście polecamy winobluszcz ‘Murorum’. Powszechnie znany pod nazwą „Dzikie Wino” winobluszcz jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Są to silnie rosnące pnącza z rodziny winoroślowatych, odznaczające się bardzo efektownymi liśćmi oraz drobnymi kwiatami. Dają owoce w postaci kulistych jagód, niejadalnych. W przyrodzie można spotkać około 13 gatunków, naturalnie występujących w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej. Z uwagi na swoje unikalne właściwości, pozwalające stworzyć gęstą pokrywę, stosowany jest do dekoracji. Winobluszcz może posłużyć do przykrywania ścian budynków, altan, murów, ogrodzeń, itp.

Dla osób, które cenią sobie krzewy stanowiące ozdobę ogrodu przez cały rok polecamy derenie ozdobne. Latem pięknie wyglądają gęste krzewy przyozdobione intensywnie zielonymi liścmi. Odmiany ‘Elegantissima’ i ‘Sibirica’ dodatkowo wyróżniają się jasnymi, nieregularnymi obwódkami, wokół liści które nadają roślinie szczególnego charakteru. Natomiast zimą krzew zdobią piękne pędy w kolorach złota i brązu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *