Owoce. Nie znam osoby, która by ich nie lubił, a już w szczególności takich zerwanych prosto z krzaka. Ich smak, aromat jest nie do porównania nawet z owocami w najbardziej Eco sklepach.
Tematem, którym chciałabym się podzielić z Wami to będą borówki amerykańskie. Są to rośliny bardzo często uprawiane i lubiane przez ogrodników. Opinia, że są to krzewy trudne w uprawie jest dla nich bardzo krzywdząca. Owszem, mają specyficzne wymagania, jednak zachowanie kilku podstawowych zasad, pozwoli nam osiągnąć duże i smaczne plony.
Podstawą zdrowych krzewów i wyśmienitych owoców z własnej uprawy, jest przygotowanie na borówki odpowiedniego podłoża. Potrzebuje ona ziemi przepuszczalnej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej i co najważniejsze kwaśnej. Kwasowość powinna mieścić się w przedziale od 3,0 do 5,0.
Kolejnym czynnikiem, który musi być spełniony, to odpowiednie stanowisko. Borówka lubi miejsce dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Przydatne jest również ściółkowanie, które zapobiega zachwaszczaniu, a przy tym dobrze utrzymuje wilgotność, którą roślina lubi. Do ściółkowania możemy użyć trocin lub korę sosnową.
Jak każdy żywy organizm borówka amerykańska potrzebuje dokarmiania. Odwdzięczy się ona nam w postaci dorodnych i licznych jagód. Czym i kiedy je nawozić? Poniżej rodzaje nawozów i terminy ich stosowania.
Nawożenie wiosenne – w tym czasie używamy nawozów bogatych w azot, które powodują szybszy wzrost roślin. Najlepiej tą czynność wykonać po przekwitnięciu krzewów a dwa kolejne – pierwszy na początku czerwca i drugi na początku lipca.
Preparatami bogatymi w azot idealnymi do zasilania borówek są między innymi siarczan amonu oraz saletra amonowa. Zaleca się użycie 30-50 kg na hektar.
Borówki Amerykańskie
Borówki Amerykańskie
Nawożenie jesienne –powinno być przeprowadzone wczesną jesienią, na przełomie września i października. W tym okresie należy unikać azotu i zastąpić go nawozami w których głównym składnikiem jest potas i fosfor. Wzmacnia to borówkę przed okresem zimowym gdzie zmuszona jest borykać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Preparaty potasowe to np. siarczan potasu i sól potasowa. Zalecane dawkowanie to: 50-75 kg na hektar. Fosforowym preparatem jest fosforan amonowy. Dawkowanie zalecane 30-60 kg na hektar.
Nawozy wymienione powyżej można zastąpić również gotowymi środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych, są one przeznaczonych typowo dla borówek amerykańskich. Są to między innymi Substral Borówka Amerykańska, Florovit, nawóz do kwasolubnych i borówek oraz Target, nawóz do borówek.
Oto szczegółowe wskazówki jak nawozić borówki:
1. wszelkie nawożenie powinno być stosowane w bezdeszczowe dni, unikniemy przez to przyklejania się granulek do liści
2. borówka bardzo lubi nawożenie doglebowe, należy wówczas preparat rozsypać bezpośrednio pod rośliną, w obszarze systemu korzeniowego
3. stosuje się również zasilanie dolistne, jest jednak ono mniej zalecane. Stosuje się je głównie w przypadku niedoboru konkretnego pierwiastka.
4. po zastosowaniu nawozu, roślinę należy podlać. Dzięki wodzie nawóz się rozpuszcza i przez korzeń dostaje się do rośliny.
5. ważną zasadą jest odpowiednie dawkowanie nawozu. Wszelkie instrukcje jak dozować znajdziemy na opakowaniu. Czasami chcemy przedobrzyć, jednak więcej nie znaczy lepiej. Nie przestrzegając zaleceń producenta, możemy doprowadzić do uszkodzenia rośliny a nawet jej śmierci.
Wielu z Was zapyta: Skąd mam wiedzieć, że roślina potrzebuje nawozu? Po czym poznać, że brakuje jej odpowiednich minerałów? W jaki sposób borówka sygnalizuje brak „pokarmu”? Otóż moi drodzy ogrodnicy, obserwowanie rośliny i jej diagnoza to już połowa sukcesu! Śpieszę więc Wam z odpowiedzią.
Borówki Amerykańskie
Borówki Amerykańskie
Borówki Amerykańskie
Borówki Amerykańskie
Niedobór lub nadmiar składników odżywczych w borówkach objawia się:
1. Krzew przestaje rosnąć. Jej wzrost jest zahamowany a liście zaczynają czerwienieć – jest to objaw braku azotu
2. Natomiast nadmierny wzrost rośliny i w okresie jesiennym jej liście są intensywnie zielone – jest objawem przenawożenia azotem
3. Kiedy krzew przestaje rosnąć, a jego liście przebarwiają się na żółto i zaczynają opadać – jest to objaw zbyt dużego pH w podłożu. Pamiętajmy, że kwasowość powinna mieścić się w przedziale od 3,0 do 5,0.
4. Jeżeli zauważymy fioletowe przebarwienie blaszek liściowych i ogonków – jest to znak braku fosforu
5. Natomiast brązowienie liści i zwijanie się ich do środka – jest skutkiem niedoboru potasu
6. Nadmiar potasu spowoduje iż pędy borówki będą porastane przez dużą ilość liści, natomiast krzew zawiąże małą ilość owoców
href=”https://clematisy.pl/shop/”W naszym sklepie znajdziecie sporo smacznych, słodkich i zdrowych odmian borówek amerykańskich. Każda odmiana jest dokładnie opisana łącznie ze zdjęciami, które pozwolą Wam zobaczyć jak dana odmiana będzie owocować.
Jak jesteście w stanie zauważyć ogrodnictwo jest przyjemnym, relaksującym i wciągającym zainteresowaniem. Nasze ogrody, działki są naszym prywatnym, osobistym rajem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie, a rośliny, pod naszym czujnym okiem oraz opiekuńczą ręką, odwdzięczają się bogatymi plonami, pięknymi kwiatami a w upalne dni zapewnią nam przyjemny cień.