Ketmia Syryjska – na koniec lata jest cała w kwiatach

Kiedy lato dobiega końca coraz częściej zaczynamy wpadać w melancholijny nastrój. Przed nami „Polska, Złota Jesień,” która jest również piękną i kolorową porą roku, jednak jak przyjemnie byłoby zatrzymać te ciepłe, słoneczne dni na jak najdłużej 🙂

Koniec lata jest również zauważalny w ogrodzie, liście zaczynają się przebarwiać, kwiaty przekwitać, wieczory robią się chłodne….Ech. Jak tu zatrzymać choćby na parę tygodni to piękne, kwieciste lato? Moją propozycją na kolorową końcówkę lata jest:

KETMIA SYRYJSKA – Okazały krzew, który przepięknie i bogato kwitnie właśnie na koniec lata. Tego bloga poświęcę tej wspaniałej roślinie, podpowiem Wam jak ją pielęgnować, gdzie najlepiej posadzić oraz co robić, kiedy zaczyna dziać się z nią coś złego.

Ketmia syryjska (hibiscus syriacus) określana jest również jako ślazowiec syryjski, ślaz drzewny, poślubnik syryjski lub bardziej pospolitą nazwą jako hibiskus ogrodowy, który bardzo często mylony jest z różą chińską, czyli tzw. hibiskusem domowym.

Roślina ta uprawiana była na terenach dawnej Persji, do Europy trafiła z Syrii w XVI stuleciu. W dzisiejszych czasach uprawiana jest niemalże na całym świecie.

Ketmia jest to gatunek, który cechuje się zwartym i gęstym pokrojem, dorasta do dwóch a nawet trzech metrów wysokości. Głównym walorem dekoracyjnym rośliny są jej duże kwiaty, które pojawiają się w lipcu i utrzymują na roślinie aż do października. Posiadamy w asortymencie hibiskusy o kwiatach w kolorze białym, różowym, niebieskim, fioletowym oraz wielobarwne, pojedyncze i pełne. Zachęcam do zapoznania się z naszymi odmianami 😉

Hibiskus kwitnie długo i warto posadzić go w ogrodzie w większej ilości. Z racji swojego gęstego i zwartego pokroju sadzona jest często w formie barwnych żywopłotów. Prezentuje się równie  efektownie posadzona pojedynczo jako soliter. Wybierając odpowiednie miejsce dla Ketmii należy pamiętać, że jest dość wymagającą rośliną: potrzebuje stanowiska ciepłego, nasłonecznionego i osłoniętego od silnego wiatru. Posadzona w półcieniu nie będzie już miała tak okazałych kwiatów i ciemnozielonych liści. Należy jej również zapewnić glebę żyzną, przepuszczalną i próchniczą o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Wymagająca jest również pod względem podlewania. Bardzo wrażliwa jest na suszę i przelanie.

Jakie są najczęstsze błędy w uprawie ketmii? Co powoduje, że zaczyna żółknąć, opadają pąki kwiatowe lub nie zakwita?

  • przede wszystkim musimy być pewni, że nasza roślina nie została przesuszona lub zalana
  • nie lubi lania wodą po liściach i kwiatach, podlewajmy rośliny u jej podstawy
  • brak  nawożenia lub niedostateczne nawożenie, także przenawożenie jest bardzo szkodliwe,  trzymajmy się zawsze zaleceń producenta nawozu.
  • nie przycinanie starych pędów powoduje brak stymulacji do dalszego wzrostu i wypuszczania nowych, młodych pędów, na których pojawiają się co roku kwiaty.
  • najgorszą przyczyną opadania liści może być choroba, chore liście najlepiej usunąć mechanicznie i wykonać oprysk prewencyjny na roślinie przeciw chorobom grzybowym.
  • najczęstszym szkodnikiem atakującym pąki i liście ketmii są mszyce,  co jakiś czas spójrzmy czy przypadkiem nie ma niechcianych osobników na roślinie i wykonajmy standardowy oprysk na mszyce.

Mimo, że ketmia ma dość wysokie wymagania uprawowe to dla jej pięknych, licznych kwiatów warto poświęcić uwagę a odwdzięczy się burzą kolorowych kwiatów, które cieszą oczy całe lato i jesień 😉

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *