Jest to temat, który mam nadzieję zainteresuje posiadaczy ogrodów lub działek a nawet tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest balkon. Szczerze powiem, że sama się nim bardzo zaciekawiłam i szukanie wszelkich materiałów na ten temat sprawiło, że wiedza, którą do tej pory posiadałam przeszła drobną metamorfozę 😉 Powiedzenie „człowiek uczy się całe życie” jest bardzo aktualne.
Podczas przygotowania tego materiału wsparłam się kilkoma źródłami, żeby być bardziej wiarygodną. Aby informacje były czytelne wypiszę je w punktach. Myślę, że jest to najbardziej przejrzysta forma przekazu.
Bardzo mnie ciekawi ilu z Was zmieni dotychczasowe spojrzenie i wiedzę na tematy związane z pielęgnacją ogrodu 🙂 Zainteresowanych i ciekawych zapraszam do lektury 🙂
1. Nie da się roślin podlać za bardzo
Błędna opinia. Nadmiernym podlewaniem możemy zniszczyć a nawet „zabić” roślinę. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni, który z kolei prowadzi do obumarcia rośliny. Najlepszym sposobem podlewania jest dostarczenie im ilości wody wystarczającej do nawodnienia całego systemu korzeniowego, a następnie odczekanie, aż ziemia lekko przeschnie przed kolejnym podlewaniem.
2. Do ziemi gliniastej należy dodać piasek
Nic bardziej mylnego. W wielu źródłach można znaleźć informację, że taka mieszanka gliny, piasku i wody była stosowana do wyrobu cegieł! Jeżeli więc chcemy poprawić w swoim ogrodzie strukturę gleby, systematycznie dodawajmy do niej materię organiczną. Najlepiej wykorzystać do tego ziemię kompostową.
3. Nawóz należy sypać do dołka przed posadzeniem rośliny
Ma on zasilić roślinę na start i sprawić, że szybko się ukorzeni i będzie szybko rosnąć. MIT. Świeżo posadzone rośliny, wypuszczają młode korzenie, nasypany wcześniej nawóz może uszkodzić i przypalić młode korzonki. Świeżo posadzonych roślin nie należy nawozić przez 3 – 4 tygodnie.
4. Podlewanie roślin w słoneczny dzień szkodzi liściom
Należy unikać podlewania roślin w słoneczny dzień, jednak nie dlatego, że powoduje on obsychanie liści. Gdyby to była prawda, po każdej letniej ulewie rośliny miałyby uszkodzone liście. Kiedy deszcz przestaje padać, woda szybko paruje z liści i nie powoduje żadnych uszkodzeń. Prawdziwym powodem, dla którego nie należy podlewać roślin w słoneczny dzień, jest dobre zarządzanie wodą, ponieważ w pochmurny dzień parowanie wody jest mniejsze, dzięki czemu strata wilgoci jest minimalna.
5. Wszystkie rośliny zimą odpoczywają
Kolejny ogrodowy mit dotyczy okresu spoczynku roślin. W myśl krążącej opinii, wszystkie rośliny ogrodowe w okresie zimowym muszą odpocząć. Przechodzą wówczas w stan spoczynku i nie należy ich nawet podlewać. Prawda ta, ma zastosowanie do roślin liściastych, które zrzucają liście. W przypadku iglaków oraz innych roślin zimozielonych w okresie zimy ma miejsce transpiracja. Polega ona na parowaniu wody z nadziemnych części roślin, które nie są w stanie później pobrać z zamarzniętej gleby. Wśród wielu gatunków roślin ogrodowych są też takie, które kwitną zimą. Dlatego nie możemy sobie odpuścić zainteresowania roślinami zimą, trzeba pamiętać o nich cały rok.
6. Ziemię trzeba nieustannie spulchniać
Prawdą jest, że w ubitej na beton ziemi ciężko sadzi się świeże rośliny, a ich korzenie mają ograniczone możliwości rozwoju. Przygotowanie ziemi więc powinno zawsze uwzględniać przekopanie ziemi. Nie oznacza to jednak, że regularne spulchnianie gleby jest korzystne dla roślin. Po pierwsze wierzchnia warstwa bywa sypka i bardzo łatwo wysycha. Po drugie, ciągła ingerencja w strukturę ziemi zaburza jej równowagę biologiczną. Ostrze łopaty czy motyka niszczą naturalną strukturę tuneli przepuszczających wodę, wydobywają na wierzch mikroby, które nie potrzebują tlenu i światła, a często wręcz fizycznie niszczą grzyby czy dżdżownice.
7. Rośliny trzeba podlewać codziennie
Kolejny MIT. Rośliny podlewane codziennie nie chcą wypuszczać korzeni na boki i nie ukorzeniają się dobrze. Jeśli ograniczysz podlewanie, roślina automatycznie będzie zapuszczać korzenie głębiej w poszukiwaniu wilgoci. Nie oznacza to jednak, by doprowadzać do zbytniego wysuszenia podłoża. Jak we wszystkim, trzeba zachować umiar.
8. Nie trzeba podlewać roślin odpornych na suszę
Jeżeli zdecydowaliśmy się na rośliny odporne na suszę, należy mimo wszystko pamiętać, że „ niewielka ilość wody” to nie to samo co „brak wody”. Kiedy przesadzamy roślinę na rabatę, jej korzenie mają kształt tego pojemnika. Podczas pierwszego sezonu wzrostu, roślina będzie potrzebowała regularnego podlewania, aż do zakorzenienia się w rabacie. Kiedy to nastąpi, może jedynie wymagać nawadniania w okresie długotrwałej suszy. Pamiętajmy, że przy oznaczeniu na etykiecie, że roślina jest „odporna na suszę”, zdecydowanie lepiej będzie się rozwijać przy dostarczaniu jej wody.
9. Wczoraj padało, więc dzisiaj nie trzeba podlewać
I tak i nie. Wszystko zależy od tego, ile wczoraj deszczu napadało. Jeżeli padało przez cały dzień, zwykle kolejnego dnia nie trzeba podlewać. Jednak lekki deszczyk nie nasączy odpowiednio gleby i nawet umiarkowana ulewa po okresie suszy może nie wystarczyć, aby woda przeniknęła do bryły korzeniowej.
10. Ogród to finansowa studnia bez dna
To, jaki nakład finansowy poniesiesz w swoim ogrodzie zależy wyłącznie od Ciebie. Dobrze przemyślany ogród nie będzie generował ogromnych kosztów związanym z dosadzaniem i wymianą roślin. Zanim więc posadzisz konkretne gatunki, upewnij się jakie mają wymagania. Większość drzew, krzewów i bylin raz posadzonych, będzie długo rosła na swoich stanowiskach. Niektóre byliny mogą po pewnym czasie zanikać lub zostać wchłonięte przez rozrastające się krzewy. Inne z kolei z powodu silnego rozrastania się będą wymagać odmłodzenia lub przesadzania. Ma to jednak miejsce dopiero po kilku latach i najczęściej jest jednorazowym i prostym zabiegiem.
11. Jama wykopana do posadzenia powinna być dwa razy szersza i głębsza od obecnej bryły korzeniowej
Kolejny MIT. Jama owszem, może być szeroka podwójnie a nawet potrójnie, ale kopanie tak głęboko może być wręcz szkodliwe. Korzenie rozwijają się bowiem tam, gdzie ziemia jest spulchniona. Dla stabilności rośliny lepiej jest, aby rosły w szerz niż w dół, do czego motywują niepotrzebnie głębokie jamy.
12. Młode drzewa należy umacniać podpórkami
MIT. Większość osób stosuje przy młodych drzewkach drewniane podpórki, aby młode drzewka się nie wywróciły i rosły prosto. Jeżeli drzewka są dobrze zasadzone, sadzonki dobrze sobie poradzą z większością wiatrów, wyginanie się na strony pomaga im wręcz wzmocnić pień i ustabilizować korzenie. Podpórki stwarzają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które demotywuje do rozwoju szerokiego systemu korzeniowego.
13. Komary atakują tylko wieczorem i nocą
Mimo swej krwiopijnej natury, komary nie są wampirami. Światło słoneczne nie powstrzymuje komara przed ukąszeniem. Kluczem do wypędzenia tych owadów jest raczej ich teren lęgowy. Komary rozmnażają się w stojącej wodzie, więc aby trzymać je z dala od domu, pozbądź się stojącej wody. Zwróć uwagę na to, jak Twój trawnik odpływa podczas deszczu i w razie potrzeby oceń wszelkie niskie miejsca.
W ogrodnictwie panuje jak widzicie wiele błędnych przekonań, które mogą niepotrzebnie niepokoić niedoświadczonych ogrodników. Przez to być może wielu boi się założyć wymarzony ogród, obawiając się, czy sobie poradzą, czy dobrze postępują. Moja rada jest taka: Nie bójmy się. Nie ma rzeczy, której nie można naprawić czy zmienić. Całe życie się uczymy i tylko ucząc się na swoich błędach możemy stworzyć coś pięknego. A tym pięknem będą Wasze ogrody, tarasy, balkony obsadzone wymarzoną roślinnością 🙂
Żródła: plumeria.pl | ekologia.pl