Pnącza do zacienienia i osłonięcia

Każdy z nas, mając ogród lub kawałek zieleni, pragnie osłonić się od ulicznego zgiełku, sąsiadów czy też po prostu efektownie zagospodarować ogrodzenie. To właśnie tutaj wiosną i latem, jak tylko pogoda pozwala, spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, czy nawet samemu z książką i kawą. Przyjemnie jest usiąść w cieniu naszych cudownych roślin i cieszyć oko ich naturalnym wdziękiem wdychając świeże powietrze.  

Sama byłam niedawno na etapie urządzania swojego „miejsca na ziemi” 🙂 Pierwszą czynnością jaką się zajęłam, było zagospodarowanie płotu. Mimo, że sąsiedzi są przemili, nie konfliktowi, cenię sobie prywatność 🙂 Drewniana pergola to całkiem dobry sposób ale sama pergola nie wystarczy, postanowiłam więc obsadzić ją pnączami. Strzał w dziesiątkę ! Silnie i szybko rosnące pnącza już w pierwszym roku po posadzeniu dają mnóstwo zieleni, zacieniając i nadając takiemu zacisznemu miejscu dużo uroku. Również płot możemy obsadzić właśnie pnączami, których mamy całkiem spory wybór. Polecane przeze mnie rośliny zadowolą nawet najbardziej wymagającego ogrodnika 🙂 Wybrałam w większości rośliny ekspansywne, takie, które w jak najkrótszym czasie spełnią swoje zadanie.

Milin Amerykański, Milin ‘Gabor’, Milin ‘Judy’

Gatunki ozdobnego pnącza pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych (południowo-wschodnie Stany), dorastają do 10 m długości. Ich silne, grube, ale słabo wijące się pędy przytwierdzają się do ścian i skał za pomocą licznych korzonków przybyszowych. Rośliny te posiadają atrakcyjne kwiaty w formie trąbek o dł. 8 – 10cm. , które rozwijają się od lipca do września. Owocem milinów są zwisające, podłużne torebki. Pnącza te najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Preferują gleby średnio żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, w pierwszych latach wymaga okrycia na zimę, ale nawet jeśli przemarznie to łatwo się regeneruje wypuszczając wiosną pędy od podstawy.

Wisteria chińska ‘Alba’, Wisteria chińska niebiesko-fioletowa, Wisteria chińska różowa ‘Honbeni’

Przepięknie kwitnące pnącza o niesamowitych kwiatach, zebranych w długie grona (do 60 cm). Glicynia przez 2-3 lata po posadzeniu rośnie wolno i wymaga szczególnie starannej pielęgnacji i osłaniania na zimę. W kolejnych latach rośnie silnie, wytwarzając 1-3 m przyrostu rocznie i osiągając wysokość 10 m a nawet więcej. Glicynie preferują glebę żyzną, próchniczą, lekko przepuszczalną,  stanowisko ciepłe, słoneczne, osłonięte od silnych i zimnych wiatrów.

Akebia pięcilistkowa, Akebia ‘Alba’

Pnącza o silnym wzroście, osiągające do 6 m wysokości, liście częściowo zimozielone, kwiaty niewielkie, barwy brązowo purpurowej oraz białej przy odmianie Alba. Wydają lekki korzenny zapach, owoce ozdobne o wydłużonym kształcie, z zewnątrz są fioletowe, a po dojrzeniu pękają odsłaniając biały miąższ.

Kiwi pstrolistne i ostrolistne

Ozdobne pnącza o smacznych owocach „mini kiwi”, błyszczących lub pstrokatych liściach, przebarwiających się jesienią na kolor cytrynowy, idealne do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Aktinidie rosną silnie, dorastając do 4 m. Wymagają stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i dobrze zdrewniała. Młode rośliny należy zabezpieczać przed mrozem.

HORTENSJE PNĄCE
ZOBACZ OFERTĘ

Hortensja pnąca ‘Petiolaris’, Hortensja pnąca ‘Mirranda’

Bardzo atrakcyjne, mało rozpowszechnione pnącze. Kwiaty drobne, białe zebrane w duże grona. Ozdobne są też okrągłe zielone lub zielono żółte liście na długich ogonkach. Pnącza te są całkowicie mrozoodporne. Dorastają do 20 m, roczny przyrost do 1 m. Idealne do uprawy w polskich warunkach klimatycznych, dzięki licznym korzeniom przybyszowym nie potrzebują dodatkowych podpór by pokryć i zasłonić ściany i płaskie powierzchnie. Preferują stanowisko zaciszne, pół-cieniste. Glebę powinny mieć żyzną, lekko kwaśną stale wilgotną.

Winorośl

Pnącze dość łatwe w uprawie, silnie rosnące, osiągające 5–15 m wysokości (1–4 m przyrostu rocznie). Lubią stanowisko ciepłe i słoneczne, oraz osłonięte od silnego i zimnego wiatru. Najlepsza dla winorośli jest gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta i lekko wilgotna.

Winobluszcz ‘Murorum’, Winobluszcz Zaroślowy, Winobluszcz ‘Star Showers’, Winobluszcz ‘Troki’, Winobluszcz ‘Veitchii’

Bardzo ciekawe odmiany winobluszczu o nakrapianych biało-kremowo-zielonych lub zielonych i błyszczących liściach. Jesienią wszystkie odmiany przebarwiają się na czerwono, różowo, bordowy kolor. Rośliny same wspinają się po ścianach, dzięki licznym korzeniom przybyszowym nie wymagając dodatkowych podpór. Pnącza te są idealne do obsadzenia płotów,  pergoli, altan i innych podpór. Możne je również posadzić w miejscach bardziej reprezentacyjnych np. przy głównych wejściach, bramkach. Dobrze prezentują się także na balkonach. Nie mają specjalnych wymagań uprawowych co do gleby i stanowiska.

Wiciokrzewy

Przepiękne, bardzo popularne, intensywnie rosnące pnącza o ozdobnych kolorowych kwiatach i zielonych liściach. Mało wymagające, odporne i łatwe w uprawie. Wspaniale ozdobią ogród, pięknie pnąc się na pergolach, płotach i altanach. Świetnie prezentują się również w donicach na balkonie czy tarasie. Preferują stanowisko słoneczne lub półcień, nie mają specjalnych wymagań glebowych. Wśród odmian wiciokrzewów możemy znaleźć odmiany zimozielone, które osłonią nas nie tylko latem ale i zimową porą. Polecam odmiany takie jak: Wiciokrzew Zaostrzony, Purpurea i Henry.

Passiflory

Nazywane również męczennicami. Są pnączami szybko rosnącymi i wieloletnimi. stanowiącymi oryginalną, egzotyczną ozdobę altan, balkonów, płotów i ogrodzeń. Nadają się również do uprawy doniczkowej gdzie dorastają do 2 m. Lubią stanowisko słoneczne i ciepłe latem. Rośliny dość łatwe w uprawie ale wrażliwe na niskie temperatury. Znoszą do -5 st.C  Przed zimą trzeba rośliny przenieść do pomieszczenia (np. do garażu), w którym będzie dodatnia temperatura.  Wiosną aby pobudzić ich wzrost należy je przyciąć nad 5-8 węzłem.

Bluszcz Irlandzki oraz bluszcz ‘Thorndale’

Przepiękne, ozdobne zimozielone pnącza o dużych, błyszczących liściach, długowieczne i odporne na mróz. Pnącza te wyróżniają się niezwykłą urodą liści, są bardzo odporne na mróz, idealne do uprawy na terenie całej Polski. Preferują stanowiska zacienione i pół-cieniste.

Serdecznie zapraszam Was do naszego sklepu https://clematisy.pl/ gdzie znajdziecie bogatą ofertę nie tylko pnączy ale i krzewów owocowych, ozdobnych, traw, drzewek owocowych oraz najnowszy asortyment jakimi są LILIOWCE!!! Tej grupie poświęciłam poprzedni wpis na blogu:
https://clematisy.pl/liliowce-pieknosci-jednego-dnia/

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.