Trawy pampasowe – romantyczny akcent w ogrodzie

Trawa pampasowa, to jedna z najbardziej efektownych traw. Jej bajeczne kwiatostany w postaci kolorowych pióropuszy zachwycają swym urokiem. Mieszkam w małej miejscowości, więc jadąc do miasta mijam po drodze posesję, zza której płotu dumnie i okazale góruje trawa pampasowa o srebrzystych pióropuszach. Przyciąga wzrok, szczególnie przy wietrze.  Jej kwiatostany falują dając wrażenie połyskiwania. Baśniowy widok.

Postanowiłam kolejny blog poświęcić właśnie imponującej bylinie, jaką jest trawa pampasowa. Ona również, jak hortensje ogrodowe https://clematisy.pl/hortensje-ogrodowe-najpiekniejsze-aranzacje/ , jest  nowością w naszej szkółce.

Na wstępie kilka słów o trawie pampasowej, jest to duża, kępiasta bylina, której liście osiągają do 2 metrów długości, natomiast pędy z kwiatostanami potrafią dorosnąć nawet do 3 metrów. Sam opis wzrostu zapewne sprawia, że co niektórym unosi się brew z podziwu J  Jej długie liście przewieszają się łukowato na zewnątrz, natomiast wiechy kwiatostanów tej fantastycznej trawy, osiągają do 0,5 metra długości. Kolory tych imponujących kwiatostanów mogą być różowe, białe, srebrne i fioletowe. Długie i wąskie liście pokryte są na brzegach małymi, ostrymi ząbkami. W kontakcie ze skóra mogą spowodować zadrapania, zaczerwienienia i podrażnienia. Trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym zwłaszcza przy zabiegach pielęgnacyjnych. Odpowiednie zabezpieczenie rąk, np. w rękawice, jest jak najbardziej wskazane.

Jeśli zdecydujemy się na zakupu tej wspaniałej rośliny powinniśmy przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Trawy nie są zbyt wymagające ale żeby pięknie rosły i dobrze czuły się na nowym stanowisku, musimy zapewnić jej optymalne warunki. Trawa preferuje stanowisko ciepłe i osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Stosunkowo dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy, jednak na przelanie reaguje bardzo gwałtownie. Jeśli będzie stała w wodzie , jej korzenie zaczną gnić co poskutkuje obumarciem rośliny.

Trawa pampasowa preferuje glebę żyzną i przepuszczalną. Dobrze jest zapewnić jej ziemię lekko kwaśną. Najlepszym okresem na sadzenie do gruntu jest sezon od kwietnia do początku września. Ten gatunek trawy Jest wrażliwy na przymrozki, dlatego najlepiej sadzić ją po ustąpieniu niskich temperatur, wymaga również dobrego zabezpieczenia na okres zimowy. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzić ją w donicy a na zimę schować do piwnicy lub innego miejsca, gdzie temperatura będzie wynosiła powyżej -10 °C.

Jeżeli jednak zdecydujemy się posadzić trawę w ogrodzie musimy zapewnić jej bardzo dobrą ochronę w postaci okrycia. Taki zabieg wykonujemy późną jesienią. Usypujemy kopczyk z suchych liści, trocin lub torfu, następnie długie liście związujemy na końcu, tworząc chochoł. Nad tak związaną rośliną należy wykonać daszek, żeby uchronić trawę przed deszczem i śniegiem.

Kolejnym elementem zabiegowym jeśli chodzi o trawy pampasowe jest ich przycinanie. Taki zabieg wykonujemy po zimie, wczesną wiosną, jeśli jest to konieczne, ponieważ rośliny te utrzymują swoje liście przez całą zimę, niekiedy jednak tylko końcówki liści są przemarznięte i one właśnie wymagają przycięcia. Zaleca się również radykalne cięcie  na wysokości 15-20 cm co 2-3 lata. W ten sposób odmładzamy roślinę, co korzystnie wpływa na jej dalszy rozwój i efektowny wygląd.

Wiechy traw pampasowych stanowią niezwykle oryginalną ozdobę w aranżacjach wnętrz. Piękne, suche i kolorowe pióropusze wprowadzają do naszego mieszkania romantyczny akcent. Wykorzystywane są często przez florystów, czy też fotografów ponieważ wnoszą niepowtarzalny, dekoracyjny element.

Mam nadzieję, że zachęciłam Państwa do nabycia trawy pampasowej. W naszej ofercie znajdziecie odmiany o ślicznych, delikatnych kolorach jakimi są róż i biel. W przyszłości planujemy poszerzyć nasz asortyment o inne atrakcyjne barwy.

Pozdrawiamy stałych Klientów, dla których nasza szkółka jest jedną z ulubionych oraz nowych, w których wzbudziliśmy zainteresowanie. Liczymy, że zostaniecie z nami dłużej a my będziemy starać się zaspokajać Wasze ogrodnicze gusta. Cieszymy się, że z nami jesteście 😉

Z OGRODNICZYM POZDROWIENIEM
SZKÓŁKA ‘CLEMATISY’  M.K.J. WĘDROWSCY

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *