Dzień dobry wiosną!
Już najwyższy czas zacząć szykować swoje ogrody do uprawy. W poprzednim poście było trochę o warzywniaku, natomiast dziś chciałabym zapoznać Was z tematyką owocowych rozsad w ogrodzie. Ostatnimi czasy dużo słyszy się o sporej ilości „chemii” w produktach spożywczych, istnieje nawet coroczna lista określająca łącznie 12 owoców i warzyw z największą zawartością pestycydów. Jest to lista Environmental Working Group (EWG). Jeśli chcesz korzystać z tego co najlepsze bez szkodzenia swojemu zdrowiu, to jest na to rozwiązanie! Własna uprawa daje nam ogromne możliwości, to my sami decydujemy jakie rośliny, w jaki sposób uprawiamy. Skupię się na czterech gatunkach owoców, które możecie zaplanować do własnej ekologicznej uprawy tzw. Owoców miękkich.
TRUSKAWKI
Myślę, że dla większości z nas, lato w Polsce kojarzy się z truskawkami w każdej możliwej postaci. Truskawka jest rośliną jagodową – jak wiemy są to słodkie, bogate w składniki odżywcze owoce. Niestety truskawki od kilku lat utrzymują się na czołowym miejscu „brudnej listy” według wyżej wspomnianej listy. W celu zapewnienia obfitych zbiorów należy wymieniać rośliny co 3-4 lata. W przypadku posiadania tych smakowitych roślin w ogrodzie można uzyskać nowe sadzonki poprzez przytwierdzenie rozłogów do gleby, które w ciągu miesiąca wytworzą nowe korzenie. Najbardziej nadadzą się młode rośliny, które mają powyżej trzech liści, a ich korzenie są dłuższe niż 2 centymetry. Natomiast jeśli zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, możesz zakupić gotowe rozsady. Warto zwrócić uwagę na odmianę „Honeoye” i „Korona”, które są bardzo plenne i odporne na powszechnie występujące choroby. Podłoże sprzyjające wzrostowi truskawek powinno być lekko kwaśne o pH 5,5-6,5 a stanowisko słoneczne.
POZIOMKI
Kolejną rośliną wartą uwagi jest poziomka. Owoce można zjeść ze smakiem a liście ususzyć! Dla fanatyków kulinariów susz można zastosować jako przyprawę. Jest jeszcze jedno zastosowanie suszonych liści! Wykorzystać je można do przygotowania naparu wywierającego działanie korzystne na układ pokarmowy. Poziomka jest bardzo łatwa i bezproblemowa w uprawie. Dobrze rośnie w glebie żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej oraz lekko kwaśnej o pH 5,5-6,5, lubi stanowisko ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Pomimo podobieństwa w budowie morfologicznej do truskawek rzadko uprawiane są poziomki z rozłogami, gdyż wymagają one większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Aby uzyskać rozsady, należy wysiać nasiona poziomki. Z nasion wysianych w lutym, sadzonki będą gotowe do umieszczenia w glebie w kwietniu lub maju. Wysiewać można je w skrzynkach wypełnionych mieszanką torfu, ziemi kompostowej i piasku w stosunku 1:1:1. Pojemnik z wysiewem najlepiej umieścić w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza.
ARBUZY
Trudno znaleźć osobę, która nie lubi arbuzów! Co innego jest z pestkami… Jednak nie zapominajmy o ich wartościach, które niesamowicie wpływają na organizm. Nic dziwnego, że niemal każda osoba uwielbia ten owoc, niesamowicie orzeźwia i nawadnia w upalne dni. W celu uzyskania sadzonki należy wysiać nasiona miesiąc przed przesadzeniem do gruntu tj. koniec kwietnia. Można siać do 3 nasion w doniczce, a po czasie wschodów wyrwać słabszą roślinę. Doniczki z rozsadami powinny stać na słonecznym parapecie, najlepiej od strony południowej lub w ogrzewanej szklarni, gdzie temperatura wynosi ok 22 stopni Celsjusza. Natomiast jeśli nie macie czasu, polecam zajrzeć do naszego sklepu i kupić gotowe sadzonki rozsad arbuzów. Należy pamiętać, że nie każda odmiana arbuza będzie dobrze wzrastać w ogrodzie. Jednak istnieją odmiany, które będą wzrastały przy niższych temperaturach i zaowocują w naszym warzywniku bez osłon, przykładem jest „Ogonek” i „Crimson Sweet”, które potrzebują podłoża o pH równym 6-6,5 oraz dobrze się odnajdują na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu.
MELONY
Ostatnim owocem na mojej liści jest melon. Pomimo że jest to owoc typowo południowy, to tak naprawdę jego uprawa jest możliwa w naszych rodzimych warunkach. Wystarczy zachować odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepszym do tego miejscem będzie ogrzewana szklarnia, gdzie panujące temperaturę powyżej 22 stopni Celsjusza przez cały rok, a także długie nasłonecznienie. Możliwy jest wzrost w ogródku, natomiast należy liczyć się gorszymi plonami. W takim wypadku, warto wybrać odmiany odporne na niskie temperatury, przykładem jest odmiana „Melba”. Melon jest takim owocem, który posiada sporo odmian z odmiennymi walorami smakowymi, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Podłoże sprzyjające wzrostowi powinno być lekko kwaśne o pH 6-6,5. W celu uzyskania rozsad należy postępować identycznie jak w przypadku rozsad arbuzów.