Rośliny na ‘Hardkorowe’ warunki

Tym razem zajmiemy się tematem dosyć trudnym i bardzo uciążliwym dla wielu pasjonatów ogrodów. Mowa tu o uprawie roślin w skrajnie ciężkich warunkach, czyli alternatywa na brak możliwości zapewnienia żyznego gruntu pod nasz wymarzony ogród.

Część waszych działek położona jest na przesychających lub piaszczystych glebach. Ciężkie, gliniaste podłoże również nie jest obce dla wielu z Was. Spora część posiada ogrody zacienione, gdzie słońce pojawie się dosłownie na chwilę lub wcale.  Wszelkie starania i trud włożony  w utrzymanie roślin w stanie choćby poprawnym w tak trudnych warunkach, spełza na niczym. Uznajemy to za porażkę w większości posądzając się o brak „ręki do kwiatów”. Nic bardziej mylnego. Wystarczy poświęcić swój cenny czas na przeczytanie poniższego bloga i uwierzcie mi…nabyta wiedza pozwoli Wam na zagospodarowanie nawet najbardziej niekorzystnego miejsca.

Na działkach, gdzie gleba jest bardzo sucha, piaszczysta i mocno nasłoneczniona możemy stworzyć piękny ogród skalny lub ozdobny step. Zaplanujmy sobie, jak byśmy chcieli aby nasz ogród wyglądał. Może idąc na spacer z pieskiem lub dziećmi, nazbierajcie kamieni o przeróżnych kształtach. Niech to będzie bojowe zadanie dla dzieci, w których uruchomimy kreatywność a ich udział w tworzeniu ogrodu  zaowocuje chęcią do dbania o niego.

Mając już plan skupiamy się teraz na doborze odpowiednich roślin.

Idealnie w warunkach silnie nasłonecznionych oraz odpornych na suszę na glebie piaszczystej nadają się:

Rokitnik zwyczajny

Liściasty krzew zrzucający liście na zimę. Roślina dwupienna, osobno występują okazy żeńskie (o żółtych kwiatach, z których wiążą się owoce) i męskie (kwiaty żółtozielone). W naturze rokitnik rośnie głównie na wybrzeżach morskich i w dolinach rzek Europy i Azji. Natomiast w Polsce rośnie dziko jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w tych miejscach jest gatunkiem chronionym. Liście rokitnika odparowują ogromne ilości wilgoci. Krzew ten jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga obfitego podlewania. Lubi stanowisko ciepłe, słoneczne jak i półcień. Rośnie w niemal każdym rodzaju gleby, najbardziej odpowiada mu jednak pulchne, piaskowe podłoże o zasadowym odczynie pH oraz dużej zawartości wapnia i fosforu.

Chcąc urozmaicić nasadzenia i wzbogacić o różnorodność roślin warto mieć również odporne na suszę odmiany takie jak:

Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny to wysoki krzew lub małe drzewo. Dorasta do 8 metrów wysokości. Występuje w Azji Mniejszej, Azji Zachodniej i Środkowej po Himalaje. Uprawiany jest również w Europie Zachodniej i Anglii. Roślina mało wymagająca i odporna na różne warunki pogodowe. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o glebę. Lubi jak jest ona przepuszczalna, lekko wilgotna, równie dobrze rośnie jak jest sucha i piaszczysta.

Moszenka

Jest to ciekawy krzew, obficie i długo kwitnący. Kwiaty są obupłciowe, zebrane w grona, po 3-8 szt. Jego owoce to rozdęte strąki o długości 5-8 cm. Owoce z początku czerwone, później stają się szare, są niezwykłą i oryginalną ozdobą krzewu, zwłaszcza zimą, kiedy krzew jest nimi oblepiony.

Rdest Auberta

Najsilniejsze pnącze naszego klimatu, pędami owijające się dookoła podpór. Dorasta do 12 m (6 m rocznego przyrostu). Liście nieduże, zielone. Kwiaty drobne, białe, bardzo liczne. Idealna roślina osłonowa, chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Kwitnie od VI -IX. Lubi stanowisko słoneczne lub półcień. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o glebę.

Również polecamy na płoty lub pergole bardzo ekspansywnie rosnące dławisze i powyższy Rdest Auberta. Zachwycają wyglądem jak i są idealnym „żywym płotem” dla ciekawskich sąsiadów.

Dławisz Diana

Bardzo silne pnącze o wijących się pędach. Dorasta do 12 m. Przyrost roczny 2-4 m. Efektowne są żółtoczerwone owoce (tylko na roślinach żeńskich), ozdobne przez kilka miesięcy (październik -grudzień). Ładne zielone liście, jesienią przybierające intensywnie żółtą barwę. Odmiana żeńska jest obficie owocująca. Kwiaty drobne, koloru białego. Jest rośliną silnie rosnącą i okrywową. Nie zaleca się sadzenia przy małych krzewach, czy drzewkach, ponieważ może je zagłuszyć. Nie ma wymagań jeśli chodzi o glebę. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i jak i w cieniu.

Dławisz Herkules

Bardzo silne pnącze o wijących się pędach. Dorasta do 12 m. Przyrost roczny 2-4 m. Idealnie nadaje się do okrywania, murów, wysokich ogrodzeń oraz pergoli. Nie jest wskazane, żeby sadzić ją w pobliżu małych krzewów, czy drzewek, ponieważ jego silny przyrost spowoduje zagłuszenie a co za tym idzie, zagrożenie dla drugiej rośliny. Efektowne są żółtoczerwone owoce (tylko na roślinach żeńskich), ozdobne przez kilka miesięcy (październik -grudzień). Ładne zielone liście, jesienią przybierające intensywnie żółtą barwę. Nie ma wymagań jeśli chodzi o glebę. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i w cieniu.

Wśród traw mamy królową przetrwania, która staje się piękna, nabiera intensywnego koloru, zachwyca swoim wyglądem dopiero gdy posadzimy ją w glebie piaszczystej i ubogiej, dla wielu może być to zaskakujące ale  bardzo dobrze czuje się nawet posadzona w żwirze. Wtedy to pokazuje się w całej swojej krasie. Polecane odmiany:

Kostrzewa Sina ‘Elijah Blue’

Odmiana ta rozrasta się w gęste kępki niebieskich, wąskich listków. Barwę zachowują przez cały rok. Fenomen tego gatunku polega na tym, że im gorsze są warunki, w których rośnie, tym niebieskie zabarwienie liści staje się bardziej intensywne. Wszystko za sprawą woskowatego nalotu na liściach, który jest naturalną wydzieliną chroniącą ten gatunek przed ostrym słońcem i utratą wody w okresach suszy. Idealnie nadaje się na skalniaki, rabaty a także do pojemników. Efektownie prezentuje się w grupach przy zachowanie odległości między kępkami od 50-100 cm.

Pozostałe trawy, również świetnie sobie radzą w słońcu, suszy, piachu, jak i na terenach wilgotnych i zacienionych. Polecamy poniższy wymieniony asortyment:

Dużą popularnością cieszą się hortensje bukietowe ze względu na łatwość ich uprawy jak i dużą odporności zarówno na słońce jak i cień. Należy zwrócić uwagę, aby gleba nie była ciężka ani podmokła. Wyznaczone miejsce pod sadzonkę powinno być bardzo dokładnie odchwaszczone. Idealnym odczynem pH dla hortensji jest 4,5 – 5,5. Dobrze jest zatem zapewnić jej kwaśną ziemię lub nawóz zakwaszający.  Ma to spory wpływ na intensywność barw kwiatostanów.

Piękności ogrodu jakie możemy Wam polecić:

Wasze ogrody, działki, tarasy mogą być również zacienione, wilgotne lub wręcz przeciwnie słoneczne i suche. To również warunki trudne, jednak dla dobrze dobranych odmian wręcz idealne. Na takich miejscach można posadzić:

Świdośliwa

Świdośliwa jest to roślina rosnąca w formie krzewu. Dorasta do ok 2 -3m. Jest ona całkowicie mrozoodporna. Gatunek jest bardzo plenny. Stosunkowo mocno odporny na choroby czy szkodniki. Jest to gatunek samopylny. Nie ma wymagań jeśli chodzi o glebę. Lubi stanowisko słoneczne, lub półcieniste. Ogólnie roślina uważana jest za leczniczą.

Irga Szwedzka ‘Coral Beauty’

Odmiana ta charakteryzuje się długimi, wygiętymi pędami, leżącymi na ziemi. Liście jej są ciemnozielone i bardzo błyszczące. Nadaje się na skalniaki, murki oraz do donic. Bardzo obficie kwitnie, a kwiatki są drobne i białe. We wrześniu pojawiają się owoce, są to małe czerwone kulki, które trzymają się na gałązkach do wiosny.

Irga pozioma

Irga pozioma to krzew z poziomymi pędami, nisko rozpościerającymi się nad ziemią. Liście mają barwę ciemnozieloną i lekko błyszczą. Na jesień przebarwiają się na pomarańczowo. Po przekwitnięciu pojawiają się kuliste, drobne owoce w kolorze czerwonym, utrzymujące się bardzo długo na gałązkach. Sprawiają, że roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Irga zwyczajna

Irga to krzew łatwy w uprawie, jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Bardzo ciekawe i oryginalne są owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowym albo pomarańczowym.

Trzmielina ‘Emerald Gold’

Zimozielony, wielobarwny krzew dorastający do ok. 0,4m. wysokości i 0,8m. szerokości. Odmiana odporna na szkodniki. Liście są pstre- zielone z żółtym konturem na brzegach. Na zimę zmieniają kolor na purpurowo- różowe. Może rosnąc na każdej glebie, nie lubi jednak podmokłej; zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

Trzmielina Fortunea ‘Harlequin’

Płożący się krzew dorasta do ok. 0,3m. wysokości i ok. 0,5m szerokości. “Harlequin’ jest zimozielony. Niewątpliwie jego największym walorem ozdobnym są zielone liście nakrapiane bielą. Trzmielina Fortune’a najlepiej czuje się w cieniu, gdyż podczas upału liście mogą zostać uszkodzone przez słońce. Gleby powinny być wilgotne i przepuszczalne. Na zimę roślinę należy zabezpieczyć okrywając ją.

Mahonia

Mahonia jest rozłożystym, niezbyt wysokim, zimozielonym krzewem. Jego pokrój jest rozłożysty, nieregularny i sztywny. Pędy są wzniesione ku górze, pokryte dużymi, skórzastymi liśćmi o kolczasto zakończonych brzegach. Liście skupione są głównie w górnych partiach krzewu.

Leszczyna

Wielopniowy krzew z rodziny brzozowatych o miotlastym pokroju. Dorasta do wysokości 5 m. Liście skrętoległe, pojedyncze, jesienią przebarwiają się na żółto i brązowo, na zimę opadają. Leszczyna lubi stanowisko słoneczne, ciepłe lub półcień. Rośliny z tego gatunku lubią miejsca osłonięte.

W miejsca zacienione i półcieniste, wilgotne,  idealnie nadaje się nasz tegoroczny HIT: BLUSZCZ IRLANDZKI
Bluszcz ten jest bardzo lubiany przez naszych Klientów nie tylko z powodu łatwej uprawy, co niezwykłej urody skórzastych, dużych, błyszczących liści. Tworzy nadzwyczajną zieloną ścianę, po której swobodnie się wspina, nie potrzebując podpór. Również bardzo reprezentacyjny jest na płotach i altanach. Jego główną zaletą jest to, że zielony jest przez cały okrągły rok ponieważ nie „gubi liści” jesienią  😉

Brak w magazynie

Jak więc sami widzicie, trudne a czasem skrajne warunki uprawy nie muszą być przeszkodą dla stworzenia  ogrodu. Wystarczy odrobina wiedzy, wyobraźni , pracy i na koniec pozostaje nam podziwianie swojego dzieła. Czyż nie jest godne podziwu wprowadzenie życia tam, gdzie nikt nie widział choćby odrobiny szansy na skrawek zieleni? 

Życzymy powodzenia i dużo szczęśliwych chwil podczas realizacji „Waszych Ogrodów Marzeń”

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *