Hortensje – jaką wybrać?

Hortensja to niewysoki krzew z rodziny hortensjowatych i obejmuje aż 78 gatunków, które wzbudzają bardzo duże zainteresowanie wśród Klientów. Kwiatostany roślin, są duże, kolorowe o przeróżnych kształtach. Większość gatunków hortensji potrzebuje dużej ilości wody dlatego najlepszym miejscem, w którym możemy ją posadzić to miejsce półcieniste. Wiąże się to jednak z tym, że ograniczona ilość słońca wpływa na kolorystykę kwiatostanów niektórych odmian. W tej sytuacji musimy sami podjąć decyzję na czym bardziej nam zależy, czy na intensywności kolorystyki kwiatów, który wiąże się z  dużym nasłonecznieniem, gdzie jest prawdopodobieństwo, że  sadzonka nie będzie wystarczająco dobrze nawodniona czy też na silnej, zdrowej roślinie, rosnącej w miejscu zacienionym z konsekwencją nieco bledszych kwiatostanów.

Wszystkie hortensje powinny rosnąć na glebie żyznej, wilgotnej (nie gliniastej) i próchniczej. Intensywność koloru kwiatostanów reguluje się różnym rodzajem zakwaszenia podłoża. Popularnymi kolorami wśród hortensji są: róż, biel, błękit, fiolet, czerwień. Miłośnicy tęczowych barw mogą pięknie urządzić ogród sadząc hortensje w kępach lub tworząc z nich barwne żywopłoty. Aby móc stale napawać oczy  cudnymi kształtami i odcieniami warto posadzić hortensję w donicy na tarasie lub balkonie. W stałym zasięgu naszego wzroku.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup hortensji bardzo ważna jest pora i termin sadzenia. Warto trzymać się zasad aby pomóc roślinie w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Hortensje sadzimy od wiosny do jesieni. W porze jesiennej musi pilnować, aby nie sadzić zbyt blisko zimy, ponieważ sadzonka nie zdąży się ukorzenić i zdrewnieć więc nie będzie dostatecznie przygotowana do niskich temperatur.

Mając już wyznaczony termin powinniśmy teraz poznać odpowiednią porę dnia do posadzenia naszej piękności. Idealną porą jest ranek oraz pochmurny dzień, nie powinno sadzić się roślin w upale przy pełnym słońcu.

Wyznaczone miejsce pod sadzonkę powinno być bardzo dokładnie odchwaszczone, zwłaszcza trzeba usunąć te chwasty, które głęboko się korzenią. Idealnym odczynem PH dla hortensji jest 4,5 – 5,5. Najlepszą glebą będzie kwaśny torf lub można stosować nawozy zakwaszające.

Ziemię wokół posadzonej hortensji należy lekko ubić, tak aby powstało zagłębienie, porządnie podlać i w razie potrzeby podsypać jeszcze ziemią. Odmiany wolno-rosnące, niskie sadzimy w odstępach 50 x 50 cm, natomiast te z szybkim wzrostem 100 x 120 cm.

Każdy botanik jak i początkujący ogrodnik chce aby jego rośliny były najpiękniejsze i  zdrowe.  Chcąc osiągnąć taki cel przechodzimy do istotnego zabiegu jakim jest cięcie. Nie ukrywajmy, że boimy się tej czynności, że boimy się straty tego co do tej pory nam urosło. Jest to jednak zabieg niezbędny dla zdrowotności i pięknego wyglądu roślin.

Przycinanie hortensji jest zależne od tego czy kwitnie ona na pędach jednorocznych, czy dwuletnich. Są także gatunki, które nie wymagają cięcia. Hortensje, których kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych przycinamy corocznie na wiosnę. Należą do nich hortensje bukietowe i krzewiaste.

HORTENSJA BUKIETOWA

Odmiany te należy przyciąć po raz pierwszy  w drugim roku po posadzeniu. Pędy skracamy nad 2-4 parą liści. W późniejszych latach , przełom marca/kwietnia pędy skracamy o połowę , zostawiając na pędach ok 5 cm zeszłorocznego przyrostu.

Hortensja bukietowa dorasta w zależności od odmiany do 1,5 – 2 metrów wysokości , jest mrozoodporna. Niezależnie od odmiany kwiatostany mają kształt stożkowaty, hortensje te zaczynają kwitnąć w lipcu.

HORTENSJA KRZACZASTA

Tą odmianę przycinamy bardzo silnie. Ten zabieg stosujemy w marcu, przycinając pędy 10-20 cm nad ziemią. Należy pamiętać, że hortensja ta wypuszcza odrosty korzeniowe, co ułatwia rozmnażanie jej w przyszłości.

Hortensja krzaczasta dorasta do 2-3 metrów, jest mrozoodporna, kwiatostany mają kształt kulisty a jej pędy są wielkie i ciężkie co sprawia, że roślina często kładzie się, dlatego potrzebuje odpowiednich podpór / obręczy. Dostosowane są do tego odpowiednie stelaże.  Hortensja krzaczasta zaczyna kwitnąć w czerwcu.

HORTENSJA OGRODOWA

Hortensje kwitnące na pędach dwuletnich potrzebują tylko cięcia pielęgnacyjnego. Co to znaczy? Usuwamy przekwitnięte kwiatostany, suche i połamane gałązki. Należą do tej grupy  hortensje ogrodowe i piłkowane.

Hortensja ogrodowa dorasta do 1-1,5 metra wysokości. Kwiatostany przybierają różny kształt, mogą być kuliste lub tworzą płaska elipsę.  Odmiany z tej grupy kwitną już w czerwcu.

HORTENSJA PNĄCA

W naszej ofercie mamy również hortensje, które nie wymagają corocznego cięcia. Ich pielęgnacja polega tylko na usuwaniu pędów suchych, połamanych, uszkodzonych oraz usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Są to hortensje pnące.

Mam nadzieję, że przybliżyłam dzisiaj Państwu odrobinę wiedzy na temat hortensji i zainteresowałam ich różnorodnością. Rośliny te są również idealnym prezentem, ponieważ zajmowanie się nimi nie jest kłopotliwe i uciążliwe dla obdarowanego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *