Trudne warunki pod sosnami – czym je zagospodarować.

Wielu z nas ma na swojej działce czy ogrodzie rosnącą pięknie sosnę. Drzewo lub więcej drzew majestatycznie  wystrzeliwują w niebo, dumnie i okazale się prezentując. Korony sosen są okazałe, dość luźne, nierówne i prześwitujące.  Dzięki takiemu rozłożeniu do ziemi dociera trochę słońca i nie panuje tylko cień. Dzięki temu możemy pomyśleć o zagospodarowaniu miejsca wokół naszej sosny lub sosen.

Gdy w ogrodzie pojawi się takie drzewo możemy być pewni, że mamy do czynienia z  glebą gliniasto-piaszczystą, podmokłą lub samym suchym piachem. Są to warunki bardzo trudne dla innych odmian roślin, dlatego warto poszukać takich, które łatwo się zaadaptują i będą preferować kwaśną glebę, ponieważ opadające igły bardzo ją zakwaszają. Biorąc pod uwagę wszystkie warunki panujące w takim miejscu musimy poszukać wśród gatunków cieniolubnych i dość odpornych na suszę.

Aby zapewnić roślinie w miarę dogodne warunki, możemy pod sosną przekopać warstwę wierzchnią na ok 15-20 cm w głąb i zmieszać np. z kompostem lub bardziej żyzną glebą. Taki zabieg zwiększy wybór roślin, jakie będziemy mogli posadzić pod drzewem i miejsce to stanie się bardziej atrakcyjne.

Biorąc pod uwagę nasz asortyment proponujemy Wam poniższe odmiany, które ożywią i ubarwią niezagospodarowaną przestrzeń.

Berberys Thunberga ‘Dart’s Red Lady’

Przepiękny krzew o regularnym, kulistym pokroju, osiągający 1-2 m wysokości. Posiada sztywne, czerwone lub czerwono-brązowe pędy. Liście drobne, 1-3cm długości, purpurowo-czerwone . Jesienią przybierają niezwykłe, intensywnie czerwone kolory. Na przełomie maja i czerwca podziwiać możemy małe, miododajne, dwukolorowe kwiaty, średnicy 5-10mm.

Berberys ‘Green Way’

Przepiękny krzew osiągający 1-2 m wysokości. Posiada sztywne, zielone pędy, które jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowy lub lekko czerwony . Liście drobne, 1-3cm długości. Na przełomie maja i czerwca podziwiać możemy małe, miododajne, dwukolorowe kwiaty, średnicy 5-10 mm.

Irga Szwedzka ‘Coral Beauty’

Odmiana ta charakteryzuje się długimi, wygiętymi pędami, leżącymi na ziemi. Liście jej są ciemnozielone i bardzo błyszczące. Nadaje się na skalniaki, murki oraz do donic. Bardzo obficie kwitnie, a kwiatki są drobne i białe. We wrześniu pojawiają się owoce, są to małe czerwone kulki, które trzymają się na gałązkach do wiosny.

Irga pozioma

Irga pozioma to krzew z poziomymi pędami, nisko rozpościerającymi się nad ziemią. Liście mają barwę ciemnozieloną i lekko błyszczą. Na jesień przebarwiają się na pomarańczowo. Po przekwitnięciu pojawiają się kuliste, drobne owoce w kolorze czerwonym, utrzymujące się bardzo długo na gałązkach. Sprawiają, że roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Irga

Irga to krzew łatwy w uprawie i jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Bardzo ciekawe i oryginalne są owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowym albo pomarańczowym.

Brak w magazynie

Mahonia

Mahonia jest rozłożystym, niezbyt wysokim, zimozielonym krzewem. Jego pokrój jest rozłożysty, nieregularny i sztywny. Pędy są wzniesione ku górze, pokryte dużymi, skórzastymi liśćmi o kolczasto zakończonych brzegach. Liście skupione są głównie w górnych partiach krzewu.

Pęcherznica kalinolistna ‘Red Baron’

Krzew o ciemnopurpurowych liściach, szybko rosnący. Pęcherznica posiada pokrój krzaczasty, z pędami ukierunkowanymi ku górze. Roślina osiąga 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Kwiaty są białe z różowym odcieniem. Owoce natomiast przypominają pęcherzyki, które nabrzmiewają i są zabarwione na czerwono. Bardzo łatwa w uprawie, idealna dla poczatkujących ogrodników.

Bluszcz Irlandzki

Przepiękne, ozdobne pnącze zimozielone, długowieczne i odporne na mróz. Pnącze wyróżnia się niezwykłą urodą liści, są bardzo ładne, skórzaste, zimozielone, pięknie lśniące. Roślina bardzo odporna na mróz, idealna do uprawy na terenie całej Polski. Podpór przytrzymuje się korzeniami przybyszowymi. Lubi stanowiska zacienione i półcieniste.

Hortensja pnąca Petiolaris

Bardzo atrakcyjne, mało rozpowszechnione pnącze. Kwiaty drobne, białe zebrane w grona. Ozdobne są też okrągłe zielone liście na długich ogonkach. Całkowicie mrozoodporne. Dorasta do 20 m, rocznie przyrasta do 1 m. Idealna do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Idealnie nadaje się do pokrycia i zasłonięcia ścian. Lubi stanowisko zaciszne, półcieniste. Glebę powinna mieć żyzną, lekko kwaśną stale wilgotną. Nie znosi stanowisk nasłonecznionych i lekkich gleb.

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’

Silne pnącze, samo czepia się murów, mało wymagające, zdrowe. Liście ciemnozielone, ułożone dachówkowato, pięknie przebarwiające się jesienią na szkarłatno czerwone, zwłaszcza na stanowiskach słonecznych. Główną jego ozdobą są duże trójklapowe liście. Osiąga 10-20 m (1-2 m rocznie). Nie ma wymagań jeśli chodzi o glebę. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i pół-cienistych.

Kostrzewa Sina ‘Elijah Blue’

Lekkości pod drzewem dodają trawy ozdobne, które również wyglądają bajecznie. Najbardziej odpowiednią pod tak trudne warunki jest Kostrzewa Sina ‘Elijah Blue’. Odmiana ta jest wyjątkowa pod tym względem, że posadzona w jak najgorszej ziemi, przybiera ciemniejszą  granatową barwę , co sprawia, że jest bardziej atrakcyjna.

Jak mówi powiedzenie „dla chcącego nic trudnego” 😉 , przy odrobinie zaangażowania z naszej strony, pomysłu i wiedzy, jesteśmy w stanie zagospodarować każdy, najmniejszy i najbardziej uciążliwy obszar w naszym ogrodzie. Życzymy Wam wielu ciekawych pomysłów i jak najwięcej zieleni w Waszym otoczeniu. Jeżeli jesteście tymi z nielicznych, którym udało się zagospodarować bardzo trudny teren, podzielcie się z nami zdjęciami. Chętnie udostępnimy je dla innych pasjonatów zieleni jako przykład utworzenia nowego życia w niedostępnym miejscu.

Dziękujemy, że z nami jesteście 😉

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *