Róże dwukolorowe – perełki wśród krzewów ozdobnych

Róża nazywana jest królową kwiatów i dla wielu jest bezkonkurencyjną ozdobą ogrodu. Znana jest od setek lat i jest jedną z popularnych i najstarszych roślin ozdobnych. Urzeka swą różnorodnością barw i tysiąca odmian. 

Jest krzewem dosyć wymagającym jeśli chodzi o sadzenie, pielęgnacje i przycinanie.  Aby dobrze i bez zarzutów rosła, powinna być posadzona na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być wilgotna, piaszczysto-gliniasta i użyźniona, jej pH powinno wynosić 5,5-7,0. Aby pięknie i obficie kwitła należy ją regularnie zasilać.

Po wyborze miejsca, gdzie będziemy chcieli posadzić naszą róże, starannie trzeba odchwaścić podłoże i pamiętać, żeby unikać sadzenia przy krzewach czy większych drzewach. Jest to ważne z tego względu, że rośliny będą „walczyły” o światło i minerały w glebie, co będzie powodować słaby wzrost i kwitnienie róży.
 
Kolejną ważną rzeczą jest przycinanie róż. Sprawia to, że krzew odpowiednio formujemy, jednocześnie powodując, że odwdzięczy nam się obfitym kwitnieniem, na który niecierpliwie czekamy. Cięcia dokonujemy wiosną,  ostrym narzędziem aby nie okaleczyć rośliny. Również musimy pamiętać o obcinaniu przekwitniętych pędów, co da roślinie możliwość kolejnego kwitnienia. 

Róża pnąca – odmiany w tej grupie rosną najsilniej. Wymagają podpór, mogą to być pergole, altany czy wszelkiego rodzaju kraty i ogrodzenia. Nie wytwarzają organów czepnych, więc podwiązanie może okazać się niezbędne. Posiada zazwyczaj drobne, lecz pełne kwiaty, kwitnie obficie co tworzy zjawiskowy efekt. Efektownymi, dwukolorowymi odmianami z tej grupy są: Climbing Rumba to piękna urzekająca róża o dwóch barwach w żółto-czerwonym kolorze. Ferdinand Pichard  jest jedną z najlepszych róż o pasiastych, okrągłych kwiatach. Jej kolor jest mieszanką wyrazistego różu ze śmietanką. Poleca się ją do sadzenia w pojemniki, a także do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Rainbow róża o dużych kwiatach, ze środkiem żółtym i różowym brzegiem.

Róża rabatowa – nazywane wielokwiatowymi. Grupa ta charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i niewielkim wymaganiami glebowymi. Idealnie nadaje się na balkony, tarasy oraz rabaty. Krzewy te kwitną bardzo obficie, wytwarzając wiele kwiatów na jednym pędzie. Dwukolorowymi odmianami w tej grupie są miedzy innymi: Hanky Panky  o pięknych  kremowo-pomarańczowych z odcieniem czerwieni kwiatach. O podobnych i równie pięknych kwiatach jest odmiana Orange Sensation. Jej kwiaty są pomarańczowo-czerwone o silnym, przyjemnym zapachu. Odmiana ta jest mało odporna na mróz. Kolejną odmianą w tej grupie jest Rumba. Gęsto zebrane w baldachowate kwiatostany mogą być różnorodnie wybarwione. Często w grupie spotkać można kwiaty o czerwonych i żółtych płatkach oraz te żółte o czerwonych brzegach. Taka rozpiętość kolorów sprawia, że róża Rumba jest niezwykle oryginalną ozdobą ogrodu.

Róża wielkokwiatowa – jest to grupa krzewów idealnie nadająca się na kwiaty cięte. Jej łodygi są proste, sztywne o dużych kwiatach, które wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Róże z tej grupy dorastają od 50 do 120 cm. Nie jest grupą odporną na mrozy, dlatego należy ją okrywać i zabezpieczać na zimę. Kwitnie długo bo od czerwca, aż do października. Do odmian w tej grupie zaliczamy piękną Bicolette o dużych (około 12 cm) zazwyczaj jaskrawoczerwonych kwiatach z jasnym rewersem. Potrafi czasami zaskoczyć różnymi odcieniami zależnie od kwitnienia. Desse unikalna odmiana róż o dużych (10-12 cm) pełnych kwiatach z płatkami jasnymi z zewnątrz i jasno różowymi wewnątrz. W mniej nasłonecznionych stanowiskach kwiaty mają ciemniejszą barwę. Peace  w zależności od cięcia dorasta do 1 – 1,5 m.  Kwiaty pełne, kremowo-żółte, o regularnie ułożonych płatkach. Mr. Lincoln ciemnoczerwona odmiana róż z bordowymi prążkami o intensywnym, silnym zapachu, jest odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Ewenement jedna z mało spotykanych i wyjątkowych róż, prezentuje się niezwykle malowniczo i zachwyca swymi bordowo-kremowymi płatkami z jasnym nakrapianiem. Dorasta do wysokości 1 m i posiada kwiaty o średnicy 6-7cm. Doskonała do ogrodu i niezastąpiona na kwiat cięty.

Jak jesteśmy w stanie sami zauważyć, róża, to krzew o pięknych kwiatach, które prezentują się w całej gamie kolorów, słusznie nazywana jest królową kwiatów. Symbolem piękna i doskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *