Piękny ogród zimą

Wielu z nas kojarzy zimę z mrozami, szarością , pluchą, nudą a nawet smutkiem. Zima to okres, którego nie traktujemy jako możliwość cieszenia się kolorami roślin w naszym ogrodzie. Samo wyjście w tą otaczającą nas szarość wzbudza niechęć. Traktujemy ten okres bardziej jako czas, który trzeba przetrwać, najlepiej w domowym zaciszu przy kominku z utęsknieniem czekając na  wiosnę. Nie musi tak być. Wystarczy, że poznamy tajniki roślin, których atrakcyjność jest widoczna nawet pod białym puchem w mroźne dni.

Gro ludzi uzna za niedorzeczność fakt, że zimą rośliny również kwitną. Oprócz kwiatów są też odmiany, których liście nie opadają zimą i przez to także stanowią element dekoracyjny.  Spieszę więc z przedstawieniem odmian, dzięki którym zimowy ogród może stać się bajkowy i zaczarowany. Przestaniemy biernie czekać na wiosnę a zaczniemy z radością wychodzić do ogrodu. Zachwycą nas błyszczące, lekko kołyszące w słońcu kwiatostany traw, lub srebrzyste liście mające przeróżne kształty. Wyobraźmy sobie drobne żółte kwiatki, lub białe dzwoneczki wychylające się spod srebrnej pierzynki. Piękne, czerwone, kuliste owoce Irgi lub jarzębiny otoczone zgrają zadowolonych ptaków. Czyż nie jest to obrazek, który zainspirowałby niejednego malarza bądź fotografa?

Zacznijmy więc od poznania tych fascynujących roślin.

Zaoferować możemy rośliny zimozielone liściaste. Pokrótce wyjaśnię co oznacza ten termin. Są to rośliny, które zgodnie ze słownikiem nie gubią bądź nie zrzucają liści na zimę. Do tej grupy roślin zaliczamy:

Wiciokrzewy zimozielone:

  1. Wiciokrzew Henryiego
  2. Wiciokrzew Zaostrzony
  3. Wiciokrzew Aureoreticulata
  4. Wiciokrzew Purpurea
  5. Wiciokrzew Halliana

Clematis Cirrhosa ‘Jingle Bells’

Nowością w naszym sklepie jest Clematis Cirrhosa ‘Jingle Bells’. Jest ciekawym clematisem, ponieważ jako jeden z niewielu odmian kwitnie przez całe Boże Narodzenie, czyli od grudnia do marca. Jego liście zielone są cały rok. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt w kolorze kremowo białym.

Clematis botaniczny ‘Bill Mackenzie’

Clematisem, który również pełni funkcję ozdobną jest Clematis botaniczny ‘Bill Mackenzie’. Bardzo wcześnie, długo i obficie kwitnąca odmiana botaniczna o uroczych półpełnych, żółtych kwiatach o średnicy 6-8 cm, z jasnożółtymi pręcikami. Od czerwca do jesieni a nawet całą zimę jej ozdobę stanowią fantazyjne, puszyste, jasne owocostany.

Jaśmin Nagokwiatowy

Cieszącym oko wśród zimowej bieli jest żółto kwitnący Jaśmin Nagokwiatowy. To zimowy szał o złocistych kwiatach. Jaśmin jest mało znanym lecz niezwykle atrakcyjnym krzewem lub pnączem ozdobnym. Prowadzony przy podporach jako pnącze może osiągnąć wysokość ok.4m. Same jego pędy nie owijają się wokół roślin. Natomiast traktowany jako krzew dorasta do 1,5m. Kwitnie o bardzo nietypowej porze bo ZIMĄ od lutego do marca. Lubi stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od zimnych i silnych wiatrów. Jest rośliną mrozoodporną, idealną na nasze warunki klimatyczne. Preferuje glebę żyzną.

Brak w magazynie

Mahonia

Kolejną ciekawą nowością jest Mahonia. Mahonia jest rozłożystym, niezbyt wysokim, zimozielonym krzewem. Jego pokrój jest rozłożysty, nieregularny i sztywny. Pędy są wzniesione ku górze, pokryte dużymi, skórzastymi liśćmi o kolczasto zakończonych brzegach. Liście skupione są głównie w górnych partiach krzewu.

Irga Szwedzka ‘Coral Beauty’ | Irga pozioma | Irga

Polecam również Irgę Szwedzką ‘Coral Beauty’, Irgę poziomą oraz Irgę. Irga to krzew łatwy w uprawie i jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Bardzo ciekawe i oryginalne są owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowym albo pomarańczowym.

Ewodia aksamitna

Ewodia to gatunek drzewa wywodzący się z obszaru Azji, z rodziny rutowatych. Uprawiana jest jako roślina ozdobna ze względu na piękne, zielone liście, o ziołowym aromacie, bogato kwitnące kwiaty i czerwone owoce. Dorasta do 5-6 metrów.

Bluszcz Irlandzki

Jedną z najlepiej sprzedających się roślin i będącym hitem w naszym sklepie jest  Bluszcz Irlandzki. Przepiękne, ozdobne pnącze zimozielone, długowieczne i odporne na mróz. Pnącze wyróżnia się niezwykłą urodą liści, są bardzo ładne, skórzaste, zimozielone, pięknie lśniące. Roślina bardzo odporna na mróz, idealna do uprawy na terenie całej Polski. Podpór przytrzymuje się korzeniami przybyszowymi. Lubi stanowiska zacienione i półcieniste.

Brak w magazynie

Jak już wspominałam prędzej, nie tylko liście mogą być ozdobą zimowego ogrodu, ale także owoce. W tym przypadku polecić mogę:

Brak w magazynie

Jarzębina

To drzewo dorastające do 7-9 metrów. Ma owoce małe, kuliste, zebrane w kępy. Owoce są kolorowe, pomarańczowe, rosnące na całym drzewie bardzo obficie. Są przysmakiem wielu ptaków. Drzewo lubi stanowisko słoneczne, ciepłe, radzi sobie także na stanowiskach półcienistych. Jest dekoracją i ozdobą każdego ogrodu.

Nie bez znaczenia jest również pozostawienie kęp traw lub kwiatostanów bylin i krzewów. Do tej pory piękne, soczyście zielone rośliny stają się szarymi, brzydkimi badylami. Pokryte jednak śniegowym, mieniącym się puchem, stają się malowniczo piękne.

Tutaj polecam dostępne u nas trawy.

Sami więc widzicie Państwo, że mając tak bogaty wybór w naszym asortymencie, możecie sprawić, że do tej pory, szary i nieciekawy ogród, zimową porą, stanie się zjawiskowy. Wystarczy tylko odrobina fantazji, wyobraźni  oraz odpowiedni plan aby zaprojektować wymarzony azyl, jakim jest Wasza przydomowa działka. Stanie się on również rajem i wielką „stołówką” dla szukających pożywienia ptaków.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *