NIEZNISZCZALNE POWOJE – „ŻYWE PŁOTY”

Kolejny wpis na naszym blogu chcielibyśmy poświęcić powojnikom, które idealnie nadają się by stworzyć z nich „żywe płoty”. Przedstawimy Państwu kilka „NIEZNISZCZALNYCH” odmian, po które warto sięgnąć i znaleźć im miejsce w każdym ogrodzie.

Na pewno każdy z Was ma w swoim domowym zaciszu takie miejsce, które oddziela Waszą oazę od sąsiadów, nieestetycznych budynków bądź od ulic pełnych kurzu i spalin.

Idealnie byłoby delektować się pięknie pokrytym płotem w kolorze zieleni, obsypanym dodatkowo mnóstwem kolorowych kwiatów, dającym nam nie tylko piękny widok ale także ochronę przed wiatrem, kurzem, spalinami czy osłonę przed widokiem starych, zaniedbanych budynków.

Odmiany powojników takie jak : ‘Polish Spirit’, ‘Błękitny Anioł’, Montana ‘Willsoni- Brougton Star’ i ‘Paul’s Farges’ to rośliny całkowicie mrozoodporne, bardzo silnie rosnące i mało wymagające , które nie potrzebują zbyt wielu zabiegów, przy niewielkich nakładach naszej pracy dają niesamowite efekty. Potrzebują zaledwie od 10 do 12 tygodni od rozpoczęcia wegetacji (Wiosny 😉 )  by pokryć całe ogrodzenia,  oddzielając nas od niechcianych obrazów, kurzów, czy spalin, przy okazji dając przepiękny ŻYWOPŁOT, który cieszy każde oko  a w okresie kwitnienia pięknie obsypują się kwiatami.

CLEMATIS ‘POLISH SPIRIT’

To piękna, stara, polska odmiana powojnika dorastająca do 3-4 m wysokości, obficie kwitnąca, o średniej wielkości kwiatów w kolorze niebiesko-granatowym, nie wymagająca specjalnych zabiegów i łatwa w uprawie, całkowicie mrozoodporna. Doskonale wspina się po wszelkich podporach, płotach, pergolach, a nawet drzewach, można powiedzieć, że radzi sobie w każdych warunkach.

CLEMATIS ‘BŁĘKITNY ANIOŁ’

Kolejna polska odmiana powojnika, silnie rosnąca i dorastająca do 3-4m wysokości, atrakcyjna, ciekawa i mało wymagająca, odporna na mróz i choroby. Powojnik o dużych, jasnoniebieskich kwiatach z żółtozielonymi pręcikami idealnie nadaje się na płoty, pergole i altanki, można uprawiać go również w dużych donicach na tarasach i balkonach na stanowisku słonecznych bądź pół – cienistym.

CLEMATIS MONTANA ‘WILLSONI-BROUGTON STAR’

To odmiana botaniczna, bardzo silnie rosnąca, dorastająca do 5m wysokości, mało wymagająca i prosta w uprawie, o małych, delikatnych wiśniowych kwiatach. Dodatkową ozdobą tego powojnika  są liście, które jesienią przybierają purpurową barwę.

CLEMATIS ‘ERNEST MARKHAM’

Odmiana bardzo atrakcyjna i szalenie obficie kwitnąca, dorastająca do 3-4m. , posiada kwiaty duże, aksamitne jaskrawe w kolorze czerwono-karmazynowym z kremowo brązowymi pręcikami. Roślina pięknie prezentuje się w ogrodzie na wszelkiego rodzaju pergolach, płotach  i altankach, a także w donicach i na balkonach. Jest bardzo mało wymagająca i łatwa w uprawie oraz całkowicie odporna na mróz we wszystkich strefach klimatycznych Europy.

CLEMATIS ‘PAUL’S FARGES’

To odmiana bardzo silnie rosnąca i obficie kwitnąca, dorastająca do 6 – 8 m wysokości. Łatwa w uprawie i mało wymagająca, kwiaty są niewielkie , delikatne w kolorze białym ale w okresie kwitnienia obsypuje się nimi bardzo obficie, przez co nazywana jest często ‘SUMMER SNOW’ ( z tł. słoneczny śnieg ). Pięknie prezentuje się zarówno w ogrodzie na wszelkiego rodzaju podporach, płotach, pergolach jak i często wykorzystywana jest w nasadzeniach miejskich, w parkach i ekranach dźwiękochłonnych na autostradach.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *