KRÓLEWSKI KWARTET PIĘKNOŚCI OGRODU

Dzisiejszym tematem wpisu są wybrane przez nas  cztery odmiany powojników o kwiatach  pełnych i półpełnych. Jest to niesamowita grupa powojników, której chcielibyśmy poświęcić chwile uwagi na naszym blogu. Każdy miłośnik zieleni, który rozpoczął przygodę z ogrodnictwem , powinien naszym zdaniem znaleźć w swoim zaciszu miejsce na te piękności. Któż z nas nie lubi zachwytu i podziwu w oczach sąsiadów, rodziny, znajomych? Czyż nie rozpiera nas duma i szczęście, kiedy obserwujemy jak nasze „roślinne dziecko” rośnie, kwitnie i daje nam satysfakcję za poświęcony mu czas ? Zachęcamy Państwa do przeczytania opisów tych niewątpliwie „królewskich piękności”, obejrzenia zdjęć i zapoznania się z naszą aktualną promocją dla wybranego przez nas kwartetu 😉

Clematis ‘Teshio’ – Jest to odmiana pochodząca z Japonii. Jej pełne, fioletowe kwiaty mają 10-12 cm średnicy. Roślina kwitnie bardzo długo i obficie , kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują aż do końca lata. Powojnik ten rośnie umiarkowanie silnie na większości gleb. Idealnym miejscem dla niego jest posadzenie przy pergoli, drabince, altance ale równie pięknie prezentuje się w dużych donicach na tarasach czy balkonach przy zwykłej podporze bambusowej. Roślina pnie się czepiając się podpór wąsikami listnymi, wspaniale eksponując swoje duże, oryginalne kwiaty. Odmiana ta powinna być sadzona w miejscu słonecznym lub półcieniu, pamiętając jednak, żeby stanowisko było zaciszne, ponieważ źle znosi silne wiatry.

Kolejnym wytwornym powojnikiem jest  Clematis ‘Sen-No-Kaze’ – odmiana o pełnych, fantastycznych, urokliwych i  niebywale dekoracyjnych kwiatach. Mają one formę półkuli z mnóstwem działek o lancetowatym kształcie z delikatnymi fioletowymi brzegami. Seledynowe pączki rozwijając się jaśnieją do bieli a na ich środkach pojawia się zielonkawa pręga. Powojnik obsypany jest kwiatami od maja do czerwca. Roślina wzrost ma umiarkowany i osiąga 1,5 m wysokości, a jej pokrój jest zwarty i gęsty. Ten „barokowy” powojnik wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego, idealnie nadaje się do uprawy w dużych donicach na balkonie czy tarasie.

Clematis ‘Red Star’ – Jest to powojnik uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Ich pełne i półpełne kwiaty mają kolor czerwony z jaśniejszym różowym paskiem pośrodku płatków. Obficie kwitnie  na przełomie maja i czerwca ale powtarza swoje kwitnienie w sierpniu. Drugie kwitnienie jest mniej obfite ale kwiaty nadal wyglądają spektakularnie. ‘Red Star’ dorasta do 2 metrów i pięknie wspina się wokół wszelkich podpór.

Ostatnim powojnikiem z „Królewskiego Kwartetu” jest Clematis Florida ‘Alba Plena’. Jego kwiaty są podwójne i przypominają rozetę , która ma odcień zielonokremowy. Ten rodzaj powojnika idealnie nadaje się do uprawy w donicach. Roślina trzymana w gruncie, wymaga osłony na zimę, najlepiej w postaci ścianki np., z podwójnej warstwy polaru ogrodowego,  skierowanej na południe lub południowy zachód. ‘Alba Plena’ również wymaga miejsca zacisznego, słonecznego oraz osłoniętego od silnych, szarpiących wiatrów.

Warto pamiętać przy uprawie powojników, aby ich górna część, z pięknymi, eleganckimi i wytwornymi kwiatami była w słońcu a dolna część, pozbawiona liści w miejscu zacienionym. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków naszym kwiatom, powinniśmy dół obsadzić niskimi roślinami, jak np. Trzmielina ‘Emerald Gold’  lub Trzmielina Fortunea ‘Harlequin’.  Idealną rośliną okrywową jest również Clematis ‘Arabella’. Takie zestawy  spowodują, że nasz wymarzony ogród stanie się bajecznie kolorowy i codziennie będziemy z przyjemnością spędzać w nim czas.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *