Powojniki botaniczne – kwiatowa zapora przed niechcianymi spojrzeniami

Nie każdy z nas lubi wścibskich sąsiadów lub przechodniów, którzy po kilka razy chodzą w około naszego domu, żeby policzyć, ile kostek wykorzystaliśmy do wybrukowania podjazdu.  Z drugiej strony nikt nie chce się też całkowicie odgrodzić się od ludzi. W końcu każdy ogrodnik lubi pochwalić się swoją pracą. Zatem albo można zasłonić się tylko częściowo przed niechcianym spojrzeniem lub po prostu ozdobić pięknymi roślinami ogrodzenie, a może nawet fragment domu.  Idealnie do tego nadają się clematisy botaniczne. Powstały one ze skrzyżowania występujących w naturze powojników.

W związku z tym cechują się one bardzo wysoką odpornością na mróz, choroby i szkodniki. Dodatkowo rosną one niezwykle szybko, intensywnie kwitną tworząc prześliczną ścianę złożoną z olbrzymiej ilości drobnych kwiatków które w przypadku niektórych odmian. Dzięki temu idealnie nadają się do przykrywania dużych powierzchni. Po przekwitnięci pozostają charakterystyczne puszyste kwiatostany. Dobrze można nimi przykładowo ukryć nieestetycznie wyglądające miejsca w naszym ogrodzie. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie podpory, po których pnącze będzie mogło się wspinać. Niezwykle efektowanie wyglądają zwłaszcza większe konstrukcje takiej jak altany lub ściany budynków porośnięte dywanem z drobnych kwiatków występujących w odmianach botanicznych. Często można spotkać je wspinające się nawet na spadziste dachy, zwłaszcza te starsze, gdzie powstały już szczeliny umożliwiające wspinaczkę.

Wiele uroku dodaje również płot porośnięty pięknymi clematisami. Odpowiednio zagęszczone rośliny idealnie nadają się do eleganckiego odgrodzenia się od części niechcianych spojrzeń.  Jednocześnie powojniki najczęściej zapewniają tyle wolnej przestrzeni, że jeśli chcemy coś zobaczyć przez płot porośnięty tymi pięknymi roślinami starczy tylko podejść bliżej, żeby wyraźnie zobaczyć co dzieje się po drugiej stronie. Doskonale wyglądają również rośliny przygotowane do sadzenia przy dużych drzewach i tworzenia różnego rodzaju ogrodowych figur powstałych z połączenia metalowych pędów z pięknymi kwiatami.

Botaniczne odmiany nie wymagają cięcia.  Zatem nawet jeśli zapomnimy o przycinaniu tego powojnika to możemy je przeprowadzić w dowolnym momencie wycinając tylko te części które nam nie odpowiadają. Pnącza te zatem świetnie nadają się na miejsca trudnodostępne, gdzie nie można prowadzić prac ogrodowych. Przykładowo odmiany te często można spotkać jako rośliny okrywowe rosnące pod drzewkami po których dodatkowo może się wspinać wzbogacając monotonną zieleń o dodatkowe barwy.

W związku z szybko rosnąca popularnością botanicznych odmian powojników postanowiliśmy stworzyć zestaw 5 clematisów botanicznych w skład, którego wchodzą najciekawsze powojniki z tej grupy.

‘Bill MacKenzie’

Bardzo szybko rosnąca odmiana o bardzo dużej ilości drobnych żółtych dzwonkowatych kwiatach. Kwitnie od lata do późnej jesieni. Liście pozostają zielone czasami nawet w listopadzie. Dodatkową ozdobę stanowią występujące jesienią puszyste kwiatostany. Rośnie niezwykle silnie (ok. 6m).  Odmiana ta wyróżnia się też wysokim zagęszczeniem. Doskonale nadaje się na pergole, ogrodzenia, ściany i różnego rodzaju naturalnych podporach. Pięknie prezentuje się również jako roślina okrywowa i osłonowa.

‘Paul Farges’

Urokliwe pnącze o niewielkich kremowobiałych kwiatach przypominającym wyglądem małe gwiazdki. Ta odmiana wyróżnia się tym, że swoim zapachem silnie przyciąga pszczoły. Jest również niezwykle odporna i mało wymagająca, polecana jest zwłaszcza do obsadzenia wszelakiego rodzaju osłon i płotów.  Bardzo silnie rośnie osiągając nawet do 7 metrów. Roślina ta nie zawiązuje nasion w związku z tym nie ma problemów z samosiewkami.   Liście utrzymują się na roślinie  nawet do listopada.

‘Stolwijk Gold‘

Niezwykle interesująca odmiana o złocisto żółtych liściach stanowiących tło dla pięknych bardzo intensywnie kwitnących fioletowo niebieskich dzwonkowatych kwiatów. Kwitnie wiosną (IV-V).  W późniejszym okresie roślinę dodatkowo zdobią puszyste owocostany.  Osiąga od 2 do 3 metrów wysokości. Odmiana ta z racji niezmiernie interesującej barwy liści świetnie nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami.

‘Ruby’

Powojnik o średnie wielkości dzwonkowatych purpurowo-różowych kwiatach kwitnących w IV-V. Następnie powtarza kwitnienie w VI i VII.  Dobrze znosi półcień. Lepiej wybarwia się jednak na stanowiskach nasłonecznionych.  Dobrze komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi.  Osiąga do 2 metrów wysokości.

‘Anita‘

Interesująca odmiana powojnika o niedużych białych kwitach, którymi dosłownie obsypuje się w okresie kwitnienia (VI-IX). Najintensywniej kwitnie na stanowiskach słonecznych, ale z powodzeniem rośnie również w półcieniu. Bardzo dobrze wspina się po pergolach, ogrodzeniach, ścianach, altankach, kratach i naturalnych podporach jak drzewa iglaste, liściaste, krzewy i krzewinki.   Wspaniale prezentuje się jako roślina okrywowa lub osłonowa.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *