Praktycznie nie sposób wyobrazić sobie pięknego ogrodu bez zapachu roślin. Dlatego też ogród pełen bogatych aromatów roślin jest marzeniem chyba każdego ogrodnika. Stworzenie takiego ogrodu nie jest łatwe, ale możliwe dzięki zastosowaniu kilku roślin które gorąco polecamy.
Pierwszą z nich jest jaśminowiec. Jest on urokliwie wyglądającym i pięknie pachnącym krzewem. Kwitnienie rozpoczyna już od połowy maja i kończy je dopiero w lipcu. Piękne białe kwiaty mają niezwykle intensywny zapach i nieziemski wygląd podkreślony przez intensywnie zielone liście. Jest całkowicie mrozoodporny, niezwykle łatwy w uprawie i mało wymagający. Z racji tego nadaje się na każde miejsce, gdzie będzie miał odpowiednią ilość słońca. Dodatkowo można go łatwo formować, dzięki czemu jest bardzo popularną rośliną spotykaną zarówno w ramach miejskiej zieleni, przydomowych ogródkach i działkach letniskowych, gdzie dostarcza niezapomnianych wrażeń wzrokowych i zapachowych.
Interesującym dodatkiem do jaśminowca są wiciokrzewy, które jako pnącza idealnie pasują zwłaszcza na altany i płoty. Utworzone w ten sposób pary znakomicie się uzupełniają i wspólnie tworzą bogatą kompozycję zapachową. Wiciokrzewy podobnie jak ich krzewiaści znajomi, o których pisaliśmy wcześniej nie są szczególnie wymagający pod kątem warunków glebowych i nie wymagają specjalnych prac ogrodowych. Gorąco polecamy odmiany ‘Serotina’, ‘Przewiercień’ i ‘Pomorski pachnący’. Wszystkie one pięknie pachną i posiadają urocze jasne kwiaty o różnych odcieniach.
Dla osób, które kochają widok motyli i pszczół w swoim ogrodzie polecamy budleje. Te piękne krzewy przyciągają swoim pięknym wyglądem i przyjemnym zapachem nie owady, ale i ludzi. W momencie kwitnienia, co ma miejsce najczęściej od końca czerwca, na roślinie pojawiają się długie mające najczęściej powyżej 40 cm kwiatostany przypominające kształtem kolbę kukurydzy. Kwiaty utrzymują się na krzewie nawet do końca września. Z racji stosunkowo niewielkich wymagań i wysokiej miododajności polecany jest jako roślina ozdobna w okolicach pasiek.
Ostatnia grupą roślin tworząca nasz pachnący ogród stanowią lilaki nazywane niekiedy bzami. Chyba każdy ogrodnik musiał kiedyś spotkać się z tymi roślinami, ale dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę krótko przedstawimy te krzewy. Obecnie wyróżniamy około 30 odmian z czego większość ma formę krzewu lub niewielkiego drzewa. Lilaki zdobią ogród swoimi pięknymi kwiatami o wielu różnorodnych kolorach i bogatym zapachu które nie można z niczym pomylić. Większość odmian preferuje gleby żyzne i stanowiska słoneczne, ale można znaleźć też odmiany do półcienia, a nawet cienia.
Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!