TRAWY OZDOBNE – niezawodne, niewymagające, zmieniające kolory obłoczki

Ilu z nas marzy o pięknym, bujnym i kolorowym ogrodzie, z jak najmniejszym nakładem pracy ze swojej strony? Ilu z nas mówi sobie, że „nie ma ręki do kwiatów”?  Mamy dobrą wiadomość dla nich wszystkich!

Trawy ozdobne są idealne zarówno dla początkujących jak i dla tych zaawansowanych ogrodników. Nie wymagają dużego nakładu ani szczególnej uwagi. Atutem jest fakt, że nie są atakowane przez szkodniki i choroby oraz posiadają dużą odporność na warunki atmosferyczne.

Bardzo ważną informacją dla chcących posiadać w swoim ogrodzie trawę ozdobną jest fakt, że trawa tworzy rozłogi i bardzo się rozrasta, przez co zacznie zajmować dużo miejsca. Najlepszym rozwiązaniem na to jest posadzenie rośliny w dużą donicę i wkopanie jej w ziemię. Kiedy trawa już będzie na tyle duża, że zrobi jej się „ciasno”, należy ją podzielić na mniejsze sadzonki i tak samo wsadzić do doniczki i wkopać w wybrane przez siebie miejsce.

Wszelkiego rodzaju trawy ozdobne, są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Nie trzeba mieć encyklopedycznej wiedzy, żeby zająć się uprawą tych roślin.  Doskonałym terminem na sadzenie jest jesień oraz wiosna. Wystarczy im miejsce nasłonecznione, osłonięte od silnych i zimnych wiatrów a także przy niektórych odmianach, zwłaszcza tych pstrolistnych, lekki półcień. Stanowisko zbyt zacienione powoduje, że trawy nie będą się wybarwiać, zaczną się  wydłużać i wybiegać, starając się złapać trochę słońca. Głęboki cień może również doprowadzić do obumarcia rośliny. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad miejscem, żeby móc potem cieszyć się pełną okazałością traw.

Jednym z ważniejszych atutów traw ozdobnych jest to, że są niezastąpione w aranżacji rabat oraz skalniaków, idealnie się z nimi komponują. Ich delikatne liście ,w większości odmian dwubarwne, dodają kompozycjom lekkości. Można je posadzić obok roślin, które po przekwitnięciu tracą urodę na przykład tulipany czy maki, ponieważ  zamaskują ich schnące liście.  

Trawy nie mają wielkich wymagań glebowych, wystarczy im gleba niezbyt wilgotna i przepuszczalna. Jeżeli mamy ziemię gliniastą, której trawy bardzo nie lubią,  należy zmieszać ją z piachem. Bardzo dobrze radzą sobie również na glebach piaszczystych.  Odporne są na susze, więc nie wymagają stałego, regularnego podlewania. Chcąc mieć  piękne i bujne trawy możemy je zasilać nawozami z potasem i zastosować odpowiedni drenaż.  Nie należy jednak stosować nawożenia kiedy roślina jest  dorodna, silna z pięknym kwiatostanem, ponieważ będzie to miało odwrotny skutek od zamierzonego.

Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki musimy zastosować wobec traw jest ich przycinanie. Stosujemy je tylko i wyłącznie na wiosnę, nigdy na okres jesienny, ponieważ zasuszone liście i źdźbła traw tworzą ochronę przed zimowymi mrozami. Poza tym czy nie wygląda pięknie i bajkowo śnieżnobiały puch, połyskujący w słońcu i kołyszący się lekko na wysokich kwiatostanach traw? Przy dużych mrozach związujemy pędy w gesty, zwarty chochoł i pozostawiamy tak do wiosny.

Przycinanie jest niezbędną czynnością przed okresem wegetatywnym rośliny. Dzięki temu zabiegowi trawy rozpoczynają intensywny wzrost na wiosnę przez co wyglądają pięknie i zdrowo.  Cięcia należy dokonać nisko, 10 centymetrów nad ziemią. Przy roślinach starszych, większych, cięcia należy dokonać 20-25 cm  nad ziemią.  Najlepiej użyć sekatora bądź nożyc szpalerowych. Dotyczy to odmian, których źdźbła stają się suche. Bardzo ważne jest aby takie cięcie przeprowadzić przed pojawieniem się nowych pędów, ponieważ może to poważnie uszkodzić młode rośliny.  Do odmian traw ozdobnych, które należy przyciąć należą: Rozplenica japońska „Red Head”, Rozplenica japońska „Little  Bunny”, Rozplenica japońska Viridescens a także Proso Rózgowate „Shenandoah”.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany wymagają regularnego cięcia. Jedną z nich jest Kostrzewa Sina „Elijah Blue”, jest to najpopularniejsza z traw, która po zimie zachowuje atrakcyjny wygląd.  Zamiast cięcia wystarczy ją wyczesać. W taki sam sposób trzeba postąpić z Turzycą Morrowa „Ice Dance” .

Trawy to świetny sposób na ogród, ale nie tylko. Zdobić mogą również nasze balkony i tarasy. Idealne warunki dla traw spełniać będą balkony południowe i zachodnie, na balkonie północnym, na którym jest najchłodniej i najciemniej trawy ozdobne nie będą czuć się już tak dobrze. Nie będą w stanie wyeksponować swoich walorów, ponieważ brak słońca skutecznie im to utrudni.

Trawy na balkonie i tarasie należy regularnie podlewać, szczególnie w upalne dni. Jeżeli chcemy i planujemy w następnym roku również mieć je na swoim tarasie  należy donice odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Najlepiej pojemnik wstawić do kartonu wyłożonego styropianem lub słomą, a na górę nałożyć korę. Tak zabezpieczona bryła korzeniowa przetrwa nie jedną zimę.

Liczba gatunków i odmian traw ozdobnych jest ogromna, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Posadzenie traw w naszym ogrodzie znacznie go odświeży, nada mu zwinności i lekkości, bez potrzeby wkładania ogromu pracy.

Zachęcamy do posiadania tych efektownych, przyciągających wzrok roślin, którymi możemy cieszyć oko zarówno latem jak i zimą.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i promocjami?

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *