Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach stawia na ekologię oraz naturalność, pewnie nie az każda z nas zastanawiała się, czy ma w zasięgu ręki, coś z czego możnaby przyrządzić jakiś kosmetyk dla poprawienia urody bądź relaksu dla ciała.
MALINA
Każdy z nas wie, że jest bogata w witaminy takie jak C i E, a każdy z was również ich kosztował czy też pił sok malinowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ekstrakt z malin łagodzi podrażnienia, poprawia wygląd, odświeża oraz wzmacnia skórę dzięki zawartości tych witamin. Dodatkowo maliny zawierają rewitalizujące związki mineralne, odżywcze, pektyny i cukry.
A słyszeliście o maseczce z malin ?
Tak, właśnie z malin i ma ona kilka zastosowań :
1. Maseczka na zmęczoną cerę
Składniki maseczki :
-2 łyżki soku z malin
– 3 łyżki mleka
Wymieszać składniki, zamoczyć gazę i nałożyć na twarz, zdjąć po całkowitym wyschnięciu, następnie zmyć letnią wodą .
2. Maseczka do cery mieszanej
Składniki maseczki:
– 4 łyżki malin
– 1 łyżka miodu
– 1 łyżka jogurtu naturalnego
Wszystkie składniki łączymy ze sobą, maliny zgniatamy, po uzyskani tzw. “papki” nakładamy maseczkę na twarz na ok. 15 min. Po upływie czasu zmywamy letnią wodą .
Efekt? Wypróbujcie sami, być może Was zaskoczy.
3. Maseczka redukująca zaskórniaki i zwężająca pory
Składniki maseczki:
– garść malin
– 1 łyżka miodu
– 1 żółtko
Wszystko dokładnie połączyć i położyć na twarz, maseczkę trzymać 10-15 minut, po czym dokładnie zmyć.
BLUSZCZ POSPOLITY
Znany także jako hedera helix głownie kojarzony jako ozdobne, zimozielone pnącze, posiada również inne zastosowanie, zarówno w medycynie jak i w kosmetyce. Głównym składnikiem w zastosowaniu kosmetycznym i leczniczym jest wyciąg z bluszczu, stanowi on dodatek do preparatów takich jak syropy, pastylki do ssania, tabletki wykrztuśne, preparaty przeciwkaszlowe. Szczególnie wykorzystywany jest w przypadku zapalenia gardła, krtani, oskrzeli oraz przy kaszlu, katarze i lekkim przeziębieniu. Właściwości wykrztuśne tej rośliny związane są z działaniem saponin na nerw błędny w żołądku.
W kosmetyce wykorzystywany głównie jako preparat anty cellulitowi, ma również właściwości przeciwobrzękowe czy bakteriostatyczne.
Jeżeli używam kosmetyków czy leków ze składnikami pochodzącymi z bluszczu są to głównie kupione gotowe leki bądź kosmetyki zakupione w aptekach.
Taki wyciąg można przygotować i użyć również w domowych warunkach. Podajemy przepis:
Zebrać sporą garść liści, wysuszyć, następnie rozdrobnić, zalać gorącą wodą i podgrzewać 10 minut, po wystygnięciu przecedzić i wlać do małego słoiczka/buteleczki. Gotowy wyciąg, po dodaniu kilku kropli do ulubionego kremu czy balsamu, działa przeciw antycellulitowi.
FIGA (figowiec właściwy)
To nie tylko zdrowy i smaczny owoc, który smakuje fantastycznie zarówno świeży jak i suszony. Ma także zastosowanie w kosmetologii. Ten owoc dostarcza nam mnóstwo składników odżywczych, jak wapń, potas, cynk, selen czy witaminy: C, A, B1, B2, B3, B5, B6. Kosmetyki z figą są idealne dla osób, które potrzebują nawilżenia, natomiast szampony z figą działają przeciwłupieżowo.
Przedstawimy Wam sposób na domowy peeling z figą, który nawilża skórę i usuwa martwy naskórek.
Składniki peelingu:
– 2 łyżki cukru ( najlepiej gruboziarnisty)
– 2 łyżki pasty z figi ( zblendowany miąższ )
– 2 łyżki soku z pomarańczy ( najlepiej ten świeżo wyciśnięty)
– kilka kropli oliwy z oliwek
Wszystkie składniki połączyć, wykonać peeling wybranych części ciała, następnie zmyć bieżącą wodą.
RÓŻA
to nie tylko piękny krzew o zjawiskowych, różnokolorowych kwiatach i intensywnym zapachu. To również bogactwo kosmetyków, które możemy wykonać samodzielnie w domowych warunkach. Właściwości jakie posiada róża to: działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwutleniające, relaksujące, nawilżające oraz tonujące. Na pewno spotkaliście się z kosmetykami, których składnikiem była właśnie róża, królowa wszystkich kwiatów. Poniżej przedstawiamy kilka prostych przepisów na domowe kosmetyki:
Kojąca, miodowo – różana maseczka do twarzy:
– 10 płatków róży mocz w 3-4 łyżkach wody mineralnej przez 3 godziny
– Następnie utrzyj je na miękką masę (widelec wystarczy, płatki będą już bardzo miękkie).
– Dodaj 2 łyżeczki miodu i dobrze wymieszaj.
– Pozostaw na twarzy przez pół godziny i tak jak w poprzednim przepisie, zmyj ciepłą wodą.
Różany peeling do twarzy z płatkami owsianymi:
– Pół garści płatków owsianych ugotuj w wodzie, nie wylewaj całej wody z gotowania.
– Odcedź i dodaj pół garści porwanych na drobne kawałki płatków róży.
– Jeżeli peeling jest za gęsty, dodaj trochę wody pozostałej z gotowania płatków.
– Nałóż na twarz i masuj okrężnymi ruchami.
Mleczno-różana kąpiel:
– 1 litr mleka wlej do wanny z ciepłą wodą ( nie gorącą)
– dodaj 2 duże garście płatków róż
I już gotowe! Mleko nawilży a różane olejki eteryczne uspokoją skórę.
WINOROŚL
Każdy wie, że te owoce konsumujemy w bezpośrednim spożywaniu, czy do przetwarzania na wino czy rodzynki. Winogrona również wykorzystywane są do produkcji kosmetyków, ponieważ są one źródłem antyoksydantów, walczą z rodnikami i przeciwdziałają przed wczesnemu starzeniu się skóry. Witaminy w nich zawarte odżywiają skórę, regenerują, nawilżają i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Podajemy jeden z przepisów:
Maseczka z Winogron:
– Garść rozgniecionych winogron (usuń z nich pestki)
– 1 łyżka miodu
– 1 żółtko (ewentualnie można zagęścić lekko mąką ziemniaczaną).
Wszystkie składniki mieszamy, maseczkę nakładamy na twarz na około kwadrans, po czym zmywamy letnią wodą.
Oprócz wyżej wymienionych roślin oraz przepisów z ich udziałem, w naszym asortymencie jest jeszcze sporo roślin, które są wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju produktów kosmetycznych czy zdrowotnych. Są to między innymi:
KASZTANOWIEC
Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeciwbakteryjne, a także poprawiający przepływ krwi w naszym organizmie. Możemy zobaczyć go w składzie maści, kremu i szamponu, a także w tonikach i maseczkach.
OLIWNIK WĄSKOLISTNY
To nie tylko owoc, jest rośliną miododajną. Jego owoce wykorzystywane są do produkcji maści, kremów czy mydła.
ŻEŃSZEŃ
To źródło witamin i wartości spożywczych. Bardzo często wykorzystywany w lekach na koncentrację i pamięć, a także do poprawy pracy serca czy aktywności fizycznej. Ma też swoje zastosowanie w kosmetykach, głownie tych przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Zapobiega starzeniu się skóry głowy, zapobiega łupieżowi i pobudza wzrost włosów.
Podsumowując, by znaleźć coś dla siebie i dla swojego ciała, nie zawsze musimy sięgać po kosmetyki ze sklepów czy drogerii. W zasięgu naszego domu, czyli w naszym ogrodzie, znajdziemy produkty do sporządzenia zdrowych, naturalnych kosmetyków.
A czy Wy znaleźliście coś ciekawego co koniecznie musi znaleźć się w Waszym „ogrodowym skarbcu”?